70. urodziny Uwe Grueninga

Internet znakomicie poszerza wiedzę o naszym mieście. Informacje o Pabianicach pojawiają się w różnych językach, na wielu stronach internetowych całego świata, często w zaskakujących kontekstach. Burzliwa historia sprawiła, że echa wielokulturowego miasta są nadal żywe. Powracają w biografiach i wspomnieniach artystów, naukowców, polityków, a także zwykłych ludzi.

Pabianice nawet jako miejsce urodzenia pozostają istotnym punktem wielu niezwykłych życiorysów. 16 stycznia 1942 roku urodził się tutaj i mieszkał przez dwa lata Uwe Gruening, niemiecki pisarz i polityk. Szkołę średnią ukończył w Glauchau w Saksonii. Lata 1960-1975 to studia inżynierskie i praca na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau, uwieńczona doktoratem. W latach 1975-1982 był wykładowcą w Szkole Technicznej „Carl Zeiss” w Jenie. W 1975 r. ogłosił przekład poezji O. Mandelsztama „Der Hufeisenfinder”, a w 1977 własną książkę „Fahrtmorgen im Dezember”. Od 1982 r. próbował sił jako niezależny autor. Łącznie opublikował 26 książek poetyckich, powieści i esejów oraz 10 przekładów z języków francuskiego, rosyjskiego i bułgarskiego. Wśród tłumaczonych autorów są m.in. Rimbaud, Achmatowa, de Machaut. Briusow, Tiutczew, Fet, Rufus, Jaworow. Okres transformacji ustrojowej w krajach Europy Wschodniej zachęcił go do aktywności politycznej w szeregach CDU. W 1990 r. został wybrany, w pierwszych w pełni demokratycznych wyborach, do parlamentu NRD (Volkskammer DDR). Jeszcze w tym samym roku uzyskał mandat posła do Parlamentu Krajowego Saksonii. Funkcję posła pełnił do 2004 roku. Był rzecznikiem CDU do spraw działalności naukowej i członkiem Saksońskiej Akademii Sztuki, zasiadał w gremiach zajmujących się monitorowaniem mediów. Obecnie jest przewodniczącym Stowarzyszenie Prywatnej Radiofonii i Telewizji oraz Nowych Mediów w Saksonii. Mieszka w Neumark. Uwe Gruening otrzymał prestiżowe nagrody, np. Eichendorf – Literaturpreis w 2005 i Nagrodę Andreasa Gryphiusa w 1997 r. Nagroda ta przyznawana jest corocznie przez Kunstlergilde (Gildię Artystów) z Essingen niemieckojęzycznym twórcom, którzy w swoich dziełach zajmują się historycznie niemieckimi krainami kulturowymi na wschodzie oraz podejmują sprawę porozumienia między Niemcami a ich wschodnimi sąsiadami. Nagroda jest wręczana w Głogowie miejscu urodzenia Gryphiusa, wybitnego poety i dramaturga niemieckiego baroku. Na uroczystość wręczania nagrody został wtedy zaproszony również prezydent Pabianic Jacek Gryzel. W jego imieniu list gratulacyjny przekazał ówczesny wiceprezydent Paweł Winiarski. Wraz z Grueningiem nagrodę odbierał także, związany z Łodzią Karl Dedecius.

Autor: Sławomir Saładaj