IX posiedzenie Miejskiej Rady Seniorów w roku 2016

Miejska Rada Seniorów odbyła kolejne posiedzenie w dniu 18 października 2016 r. w siedmioosobowym składzie.

Porządek obrad zakładał m.in.:

• podjęcie uchwały w sprawie poparcia wniosku o nadanie skwerkowi przy ul. Szarych Szeregów imienia Bolesława Pietrzaka,
  • omówienie spraw poruszanych przez Mieszkańców podczas dyżurów,
  • sprawozdanie p. Teresy Bobowicz-Siomoł z wizyty:
  • w Warszawie na konferencji „Rady Seniorów – partnerstwo z samorządami”, 1 października 2016 r.,
  • w Warszawie na II sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,  3 października 2016 r.,
  • w Łodzi na spotkaniu w ramach obchodów Europejskiego Dnia Seniora, 13 października 2016 r.

Zgromadzeni na posiedzeniu członkowie Rady podjęli uchwałę, w której popierają wniosek o nadanie imienia Bolesława Pietrzaka skwerowi przy ul. Szarych Szeregów.

Pani Teresa Bobowicz-Siomoł przedstawiła sprawozdanie z konferencji „Rady Seniorów - partnerstwo z samorządami” oraz z II sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, które miały miejsce w Warszawie i odbyły się kolejno 1 i 3 października br. W obydwu spotkaniach wzięło udział ok. 300 osób.

Przedstawiciele Rad Seniorów zostali zaproszenie na Konferencję przez Komisję Polityki Senioralnej Sejmu RP, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Głównym celem spotkania było podsumowanie współpracy Rad Seniorów z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia godnych warunków starzenia się, szczególnie na poziomie lokalnym.

II sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyło się w Muzeum Historii Żydów Polskich. Program posiedzenia obejmował m.in.: 7 referatów i wystąpienia gości, ślubowanie delegatów OPS, uchwalenie Regulaminu OPS na II kadencję, głosowanie nad przyjęciem Deklaracji Programowej.

13 października br. p. Bobowicz-Siomoł brała również udział w spotkaniu w ramach obchodów Europejskiego Dnia Seniora organizowaną w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Podczas spotkania był czas na występy zaproszonych gości oraz dyskusję, podczas której głos zabrało wielu przedstawicieli Rad Seniorów, wskazując na problemy w zakresie braku siedziby, funduszy czy braku współpracy z władzami miasta.

Odnośnie dyżurów pełnionych przez członków MRS głos zabrał Wiceprzewodniczący - p. Stanisław Sobczyk, który poinformował, że największą bolączką seniorów jest stan techniczny chodników w naszym mieście, np.: ul. Piotra Skargi, Dobra, Kopernika, Matejki. Uwagi te zostaną przekazane Prezydentowi na piśmie po ostatnim dyżurze w bieżącym roku.

Najbliższe dyżury Członkowie Rady odbędą się w Centrum Seniora w godzinach od 15:00 do 16:00 w dniach:

• 29 listopada,
  • 6 grudnia.

Kolejne posiedzenie ustalono na dzień 22 listopada 2016 r. na godz. 10:00 w Centrum Seniora.