Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością

Decydując się na posiadanie zwierzęcia bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za nie, na całe jego życie, czyli zazwyczaj kilkanaście lat. Warto pamiętać, że zwierzę nie tylko jest pod naszą opieką (karmienie, leczenie itp.), ale ma prawo oczekiwać od nas właściwego traktowania. Posiadanie zwierząt wiąże się z obowiązkami, jakie na właściciela nakładają przepisy prawa.

Obowiązki właścicieli zwierząt domowych:

1. Zapewnienie pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
  2. Zachowanie środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością utrzymywanych zwierząt dla otoczenia.
  3. Sprawowanie właściwej opieki nad tymi zwierzętami, a w szczególności stworzenie warunków uniemożliwiających wydostanie się zwierząt z lokalu, bądź nieruchomości, po której zwierzę porusza się swobodnie oraz umieszczenia w widocznym miejscu tabliczki ze stosownym ostrzeżeniem.
  4. Niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe, w szczególności psy na terenach przeznaczonych do użytku publicznego: chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, trawnikach, terenach zielonych. Postanowienie to nie dotyczy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób niewidomych, korzystających z psów – przewodników. Dopuszcza się umieszczanie psich odchodów w koszach ulicznych na drobne odpady, pod warunkiem, że są one w torbie/worku na odchody.
  5. Wyprowadzanie psów na smyczy, a psy rasy uznanej za agresywną również w kagańcach.
  6. Zwolnienie psa ze smyczy może nastąpić jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi (drogi polne, tereny niezamieszkane, itp.) tylko wówczas, gdy pies ma założony kaganiec, a osoba z którą przebywa w tym miejscu ma możliwość sprawowania nad nim bezpośredniej kontroli, oznaczającej właściwą reakcję psa na komendę opiekuna w każdej sytuacji.
  7. Zabrania się zwalniania z uwięzi psów ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu.
  8. Zwolnienie ze smyczy psów bez kagańca dozwolone jest wyłącznie na terenie nieruchomości ogrodzonej w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa.
  9. Właściciel psa rasy uznawanej za agresywną obowiązany jest do uzyskania zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną.

Ponad to właściciele psów obowiązani są do:

1. Zarejestrowania psa w Urzędzie Miejskim w Pabianicach.
  2. Terminowego uiszczania opłat od posiadania psa.
  3. Wyrejestrowania psa w przypadku sprzedaży lub utraty.

Osobom utrzymującym zwierzęta domowe zabrania się:

1. Wprowadzania ich do budynków użyteczności publicznej (chyba, że regulamin obiektu stanowi inaczej) z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, np. lecznice, wystawy, itp. Nie dotyczy to osób niewidomych, korzystających z pomocy psów-przewodników.
  2. Wprowadzania ich do piaskownic, na place zabaw, itp.
  3. Kąpieli w miejskich kąpieliskach i fontannach.
  4. Trzymania zwierząt na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godz. w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Osoby, które zarejestrowały swojego psa w Urzędzie Miejskim w Pabianicach mogą pobierać w urzędzie torebki na psie odchody, a także dokonać bezpłatnego oznakowania psa poprzez zaczipowanie.

Autor: Marta Skonieczna