Pabianice znajdują się w aglomeracji łódzkiej. Stanowią zarazem centrum 120-tysięcznego powiatu. Funkcjonują tutaj najważniejsze dla społeczności instytucje i urzędy. Miasto liczy 66 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 33 km2.

Wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”

Muzeum Miasta Pabianic zaprasza na wystawę „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” zorganizowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspozycja prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Zobaczyć będzie można m.in. akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry czy kamery fotograficzne.

Otwarcie wystawy odbędzie się 31 maja (środa) 2017 r. o godz. 17.00 (Stary Rynek 1, dwór). Ekspozycja czynna będzie do 21 października 2017 r.

plakat informacyjny

Autor: Justyna Ruszkiewicz