"Wilno, Lwów, Warszawa - Niepowtarzalne klimaty" - koncert chórów senioralnych działających w MOK

Organizator Miejski Ośrodek Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach

Kategoria Kulturalne

Data

Pragnienie choćby krótkiego powrotu do egzotycznego dla współczesnego Polaka kolorytu trzech metropolii: Wilna, Lwowa i Warszawy z pierwszej połowy XX wieku spowodowała powstanie pomysłu na program słowno-muzyczny: Wilno, Lwów, Warszawa - niepowtarzalne klimaty. O treści projektu zdecydowała publiczność, zainteresowana klimatami kresów wschodnich oraz charakterystyczną muzyką i językiem. Podziw wzbudza zaangażowanie samych wykonawców w tworzenie programu, wyrażane pasją w nauce nowych tekstów i melodii - w tym treści napisanych w trudnym w wymowie "bałaku". W koncercie wykorzystano część znanych utworów muzycznych i poetyckich oraz mniej popularnych piosenek.

Nie można uwzględnić w trwającym 90 minut programie zbyt wielu cech rozpoznawalnych i typowych dla kultury Wilna, Lwowa i Warszawy z lat międzywojennych. Stąd decyzja o doborze repertuaru wybiórczo opisującego ówczesny wygląd tak metropolii, jak i zamieszkujących je ludzi.W programie widoczny jest sentymentalizm Polaków zamieszkujących Lwów, Wilno i Warszawę oraz charakterystyczne cechy subkultury wymienianych miast.Ta sama polska narodowość, a tak odmiennie ukształtowana przez warunki koegzystencji w trzech tyglach kulturowych. Te omówienia, stanowiące istotną część konferansjerki zawierają najciekawsze, nieraz zaskakujące informacje wynikające z tekstów piosenek, jak i uwzględniają kontekst sytuacyjny w relacjach człowiek - siedlisko. Prawie we wszystkich utworach staramy się podkreślić elementy humorystyczne, dowcipne, kpiarskie i zabawne.Jesteśmy przekonani, że tak skonstruowany program przypadnie do gustu nawet najwybredniejszym odbiorcom. Zapraszamy wszystkich Państwa do czynnego włączenia się w nasze zabawy z piosenką i wierszem. Próby: poniedziałek od godz.16:00 (panowie), wtorek od godz.10:00 (razem), środa od godz.16.00 (panie), czwartek od godz.16:00 (panowie). Wykonawcami koncertu są seniorzy z sekcji wokalnej MOK-u w Pabianicach w składzie:
Soprany: Altmajer - Markowicz Irena, Figas Danuta, Jaksa Teresa, Kade Helena, Krupska Kazimiera, Klusek Anna, Krysiak Czesława, Łoboda Janina, Milczarek Janina, Mizera Maria, Orchowska Halina, Wilczek Dorota
Alty: Binder Halina, Ciępka Elżbieta, Dana Anna, Smusz Krystyna
Tenory: Berner Sławomir, Gajzler Eugeniusz, Nowak Mirosław
Basy: Florczak Czesław, Lis Józef, Strukowski Stanisław, Tomaszewski Zygmunt
Perkusja - Andrzej Czekalski
Gitara basowa - Andrzej Cudowski
Teksty mówione - Irena Altmajer - Markowicz, Janina Milczarek
Konferansjer - Andrzej Krajewski
Dobór repertuaru słowno - muzycznego, opracowanie muzyczne całości programu - Mirosław Piotrowski

plakat informacyjny

Autor: Milena Nowińska