Pabianice znajdują się w aglomeracji łódzkiej. Stanowią zarazem centrum 120-tysięcznego powiatu. Funkcjonują tutaj najważniejsze dla społeczności instytucje i urzędy. Miasto liczy 62 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 33 km2.

Projekt „Przebudowa ulicy Warszawskiej w Pabianicach na odcinku od „Dużego Skrętu” do granic miasta wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej oraz oświetlenia”

flaga Polski

Fundusz Dróg Samorządowych

Miasto Pabianice realizuje zadanie „Przebudowa ulicy Warszawskiej w Pabianicach na odcinku od „Dużego Skrętu” do granic miasta wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej oraz oświetlenia” współfinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych do 60% wydatków kwalifikowanych.

Na realizację zadania w dniu 4.10.2019 została zawarta Umowa Nr 187/II/2019 pomiędzy Wojewodą Łódzkim a Miastem Pabianice obejmująca:

• wartość całego zadania 5.991 643,00 zł, w tym
  • dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 3.594.985,00 zł;
  • termin realizacji do 30 czerwca 2020 r.

Opis stanu istniejącego:

Ulica Warszawska w Pabianicach jest ulicą gminną posiadającą jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu, wykonanej z nawierzchni bitumicznej. Przedmiotowa ulica jest skomunikowana ulicami gminnymi: Miłą, Familijną i Nastrojową, a także stanowi istotny odcinek łączący drogę krajową nr 71 z drogą wojewódzką nr 482. Ulica Warszawska na przedmiotowym odcinku jest objęta zbiorową komunikacją miejską i pozamiejską realizowaną przez połączenia tramwajowe Łódź - Pabianice oraz połączenia autobusowe.

Cele realizacji projektu

Poprawa funkcjonalności ul. Warszawskiej poprzez przebudowę obiektu drogowego w celu dostosowania parametrów geometrycznych drogi do maksymalizacji komfortu jazdy, poprawienia bezpieczeństwa ruchu, poprzez:

• przebudowę jezdni do szerokości 6 metrów i dostosowanie jezdni do kategorii obciążenia ruchem KR3,
  • poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszego poprzez przebudowę przejść dla pieszych,
  • doświetlenie przejść dla pieszych dodatkowymi lampami oświetlenia ulicznego w ich bezpośrednim sąsiedztwie, dotyczy to lokalizacji przejść przy posesji nr 107, oraz skrzyżowania Warszawska / Ksawerowska / Widzewska
  • przebudowę chodnika do szerokości 2 metrów (pierwotnie 1,5m) i wymiana nawierzchni chodników na nawierzchnie poprawiającą komfort pieszym (kostka betonowa),
  • budowę drogi dla rowerów o szerokości 2 metrów w celu poprawienia bezpieczeństwa poprzez odseparowanie ruchu pojazdów silnikowych od ruchu rowerowego. Ruch będzie odbywał się po stronie wschodniej pasa drogowego,
  • przebudowa dwóch skrzyżowań z ulicami Familijną i Nastrojową.

Podsumowując realizacja ww. założeń projektowych bezpośrednio wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Pabianic i okolicznych gmin, w aspekcie komfortu i bezpieczeństwa podróży. Dzięki dostosowaniu parametrów drogi do kategorii KR3 zwiększy się również dostępność i atrakcyjność inwestycyjna terenów zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Źródłem finansowania planowanej inwestycji będzie budżet Gminy Miejskiej w Pabianicach oraz dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Autor: Andrzej Różański