Pabianice znajdują się w aglomeracji łódzkiej. Stanowią zarazem centrum 120-tysięcznego powiatu. Funkcjonują tutaj najważniejsze dla społeczności instytucje i urzędy. Miasto liczy 63 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 33 km2.

Konkurs „Stulecie odzyskania niepodległości. Pabianice 1914-1920”

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Pabianic w październiku br. odbędzie się otwarty Konkurs „Stulecie odzyskania niepodległości. Pabianice 1914 -1920”. Jest to znakomita okazja, aby przypomnieć bohaterów doniosłych wydarzeń, które przyniosły spełnienie marzeń o niepodległej Polsce po 123 latach niewoli. Każdy pabianiczanin może zostać współautorem testu historycznego. Zapraszamy do zgłaszania propozycji pytania dotyczącego tematyki konkursu. Pytanie powinno mieć charakter zamknięty i zawierać cztery możliwości odpowiedzi wraz z przywołaniem źródła informacji. Trzy wybrane pytania zostaną włączone do testu konkursowego. Autorzy tych pytań otrzymają nagrody. Pytania do testu konkursowego prosimy składać na załączonym formularzu w Wydziale Edukacji, kultury i Sportu UMP, ul. św. Jana 10, do dnia 28.09.2018 r.

Konkurs jest sprawdzianem wiedzy o ludziach i wydarzeniach związanych z Pabianicami w latach 1914 - 1920. Uczestnicy konkursu będą odpowiadali zarówno na pytania dotyczące pabianiczan biorących udział w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej, jak i na pytania o pierwsze dni wolności w mieście i tworzenie władzy samorządowej.

Karta zgłoszenia

Formularz zgłoszenia pytania do konkursu

Źródła

Autor: Waldemar Boryń