Pabianice znajdują się w aglomeracji łódzkiej. Stanowią zarazem centrum 120-tysięcznego powiatu. Funkcjonują tutaj najważniejsze dla społeczności instytucje i urzędy. Miasto liczy 63 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 33 km2.

Rower publiczny u nas też

Województwo łódzkie będzie miało własną sieć roweru publicznego. W ramach projektu „Rowerowe Łódzkie” w dziesięciu miastach powstanie 125 stacji, a w nich 1002 rowery do wypożyczenia. W Pabianicach pojawi się 14 stacji oferujących 122 rowery. Liderem projektu jest województwo łódzkie. O szczegółach przedsięwzięcia mówili na konferencji prasowej w Pabianicach marszałek województwa Witold Stępień, prezydent Grzegorz Mackiewicz i Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy firmy Nextbike Polska, która została operatorem systemu. Podkreślali, że rower publiczny usprawni podróż mieszkańcom województwa dzięki temu, że będzie połączony z innymi środkami transportu np. koleją i uzupełni ofertę lokalnej komunikacji. Wkrótce zostanie podpisana umowa z operatorem systemu. Czas realizacji wynosi 105 dni. Rower będzie IV generacji (wyposażony w terminal umożliwiający zwrot i wypożyczenie), w kolorze srebrnoszarym, do korzystania przez cały rok. Najniższe opłaty przewidziano za doprowadzenie roweru do stacji, wypożyczenie do 20 minut będzie bezpłatne, natomiast do godziny ma kosztować złotówkę. Uruchomienie systemu będzie kosztować 3.750.270 zł, przy czym projekt jest dofinansowany w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Rower publiczny pojawi się przy stacjach kolejowych, wzdłuż tras, na których kursują pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli w Łodzi, Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu.

plansza informacyjna

Autor: Aneta Klimek