Pabianice znajdują się w aglomeracji łódzkiej. Stanowią zarazem centrum 120-tysięcznego powiatu. Funkcjonują tutaj najważniejsze dla społeczności instytucje i urzędy. Miasto liczy 63 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 33 km2.

26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”

plakat informacyjny

Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 „Niepodległa dla wszystkich”.

14.09.2018 (piątek)

godz. 17.00: wykład dra Łukasza Grzejszczaka „Moda w okresie Niepodległej” (Stary Rynek 1, dwór).

15.09.2018 (sobota)

godz. 10.00: rajd rowerowy „Cmentarze Wielkiej Wojny w okolicach Pabianic: Gadka Stara, Pawlikowice, Rydzyny, Rzgów” (start/meta przed dworem , Stary Rynek 1).  Organizacja rajdu i zapisy (do 10.09.2018): Monika Urbańska, „Spinka – Grupa Rowerowa”, tel. 504-271-217, e-mail: modryslon@tlen.pl. Komandor rajdu Arkadiusz Jaksa.

godz. 12.00-17.00: bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych (Stary Rynek 1 i 2).

godz. 13.00-15.00: „Barwy Niepodległej” –  warsztaty wykonywania kotylionów (Stary Rynek 1, dwór, sala dydaktyczna).

godz. 15.00: otwarcie wystawy „Pośród dziejowej burzy. Wielka Wojna 1914-1918 – cmentarze wojenne w powiecie pabianickim” (Towarzystwo Miłośników dziejów Pabianic i Muzeum Miasta Pabianic, Stary Rynek 1, dwór, piwnice).

godz. 15.30: konferencja „W drodze do wolności. Pabianice w walce o niepodległość” (Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic) połączona z prezentacją umundurowania i uzbrojenia piechoty z okresu I wojny światowej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Żelazny Orzeł (Stary Rynek 1, dwór, sala kominkowa).

Wstęp wolny.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żelazny Orzeł