Pabianice znajdują się w aglomeracji łódzkiej. Stanowią zarazem centrum 120-tysięcznego powiatu. Funkcjonują tutaj najważniejsze dla społeczności instytucje i urzędy. Miasto liczy 63 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 33 km2.

Obchody 14 i 15 sierpnia

14 sierpnia przypada Dzień Patrona Miasta. Władze samorządowe Pabianic i powiatu pabianickiego złożyły kwiaty przed pomnikiem św. Maksymiliana przy kościele św. Mateusza (na zdjęciu). 15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego rozpocznie msza o godz. 9.30 w kościele św. Mateusza. Po mszy delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem Legionisty, a potem o godz. 11.30 na cmentarzu rzymskokatolickim przed pomnikiem Bohaterów Poległych w Obronie Ojczyzny 1939 r. i tablicą pamiątkową żołnierza Józefa Salwy, a także przed pomnikiem Harcerzy, Żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym. Uroczystość organizują oba pabianickie samorządy.

Obchody 14 i 15 sierpnia

Pomnik św. Maksymiliana przy kościele św. Mateusza