Pabianice znajdują się w aglomeracji łódzkiej. Stanowią zarazem centrum 120-tysięcznego powiatu. Funkcjonują tutaj najważniejsze dla społeczności instytucje i urzędy. Miasto liczy 63 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 33 km2.

Nowe centrum miasta - umowa podpisana

Podmiejska linia tramwajowa 41 zostanie kompleksowo przebudowana, od granicy z Łodzią przez gminę Ksawerów i miasto Pabianice, w ramach projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: Pabianice – Ksawerów”. Dzisiaj (5 września) prezydent Grzegorz Mackiewicz i wójt Adam Topolski zawarli  umowę z wykonawcą, którym jest konsorcjum firm w składzie Progreg InfraCity Sp. z o.o. - MPK Łódź Sp. z o.o. – Włodan Sp. jawna. I

Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obejmie kompleksową modernizację linii tramwajowej 41, nie tylko przebudowę układu torowego wraz z niezbędną infrastrukturą, ale również stworzenie wydzielonego pasa tramwajowo-autobusowego i budowę nowych przystanków oraz budowę 1,5 km drogi dla rowerów w centrum Pabianic. Wprowadzony zostanie inteligentny system transportowy (ITS), obejmujący urządzenia informacji pasażerskiej i priorytet tramwaju na skrzyżowaniach.

-  Przebudowa głównej arterii, czyli ulic Zamkowej i Warszawskiej, wzdłuż których biegną tory tramwajowe, całkowicie zmieni wygląd centrum Pabianic – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Jest to długo wyczekiwana inwestycja i jedyna szansa na kompleksowy remont infrastruktury tramwajowej, o który staraliśmy się od kilku lat. Linia tramwajowa 41 pozostaje najpopularniejszym połączeniem do Łodzi. Codziennie korzysta z niej około dziewięciu tysięcy osób i ponad dwa miliony pasażerów w skali roku.

Inwestycja ma wartość 173,7 mln zł, z czego 99,7 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.

podpisanie umowy

akt podpisania umowy