Pabianice znajdują się w aglomeracji łódzkiej. Stanowią zarazem centrum 120-tysięcznego powiatu. Funkcjonują tutaj najważniejsze dla społeczności instytucje i urzędy. Miasto liczy 60 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 33 km2.

Prezydent Pabianic z wotum zaufania i absolutorium

Rada Miejska udzieliła prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu miasta w 2021 roku. Dochody budżetu wyniosły 392.703.985,59 zł. Wydatki 364.307.856,69 zł. Dochody wykonano w 102,65 proc., wydatki 92,29 proc. Budżet zamknął się nadwyżką 28.396.126,90 zł. Wybrane inwestycje w Pabianicach w 2021 r.:

• W ramach projektu tramwajowego i przebudowy centrum kontynuowano prace ziemne, budowę odwodnienia oraz budowę torowiska w ul. Łaskiej od Wiejskiej do Pomorskiej, ul. Zamkowej od Zielonej do św. Jana i ul. Warszawskiej od Kaplicznej do granic miasta.
  • Rozpoczęła się budowa hali sportowej przy SP 13, bieżni lekkoatletycznej oraz centrum sportów wodnych.
  • W parku Wolności pojawiło się nowe oświetlenie i ruszyła przebudowa amfiteatru.
  • Rozpoczęto budowę dróg dla rowerów na ul. Jana Pawła II i Kopernika.
  • Został oddany do użytku dworzec autobusowy przy ul. Waltera Jankego i budynek przy targowisku na ul. Południowej.
  • Kontynuowany był program likwidacji dróg gruntowych. Położono asfalt na ul. Kalinowej, Rolniczej, Krakowskiej, Żelaznej i Zgoda. Nowe chodniki na ul. Brackiej, Dąbrowskiego i Odrodzenia.
  • Trwała modernizacja zajezdni MZK przy ul. Lutomierskiej - ruszyła budowa nowego budynku technicznego z przebudową infrastruktury towarzyszącej.
  • Podpisana została umowa na Inteligentny System Transportowy, czyli zakup i instalację tablic dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z systemem monitoringu wizyjnego.
  • Wybudowano zatoki na kolejnych przystankach autobusowych (ul. Wiejska/Przejazd oraz Jana Pawła II/Zagajnikowa) oraz wiaty rowerowe na krańcówkach (ul. Podmiejska, Waltera-Jankego i Karolew).
  • Zamontowano nowoczesne ledowe oświetlenie uliczne na ul. PCK, Kalinowej i Jesiennej.
  • Wymieniona została nawierzchnia na Orliku przy SP 3, zamontowano nowe piłkochwyty i bramki.
  • Pojawiła się nowa, podświetlona elewacja na zabytkowym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury.
  • Zakład Energetyki Cieplnej zakończył największą inwestycję proekologiczną – montaż instalacji oczyszczania spalin w ciepłowni przy Konstantynowskiej, co spełnia nowe wymogi w zakresie ochrony powietrza.
  • Został zakupiony kolejny sprzęt -  trzy kardiomonitory i osiem strzykawkowych pomp infuzyjnych - dla oddziału covidowego w Pabianickim Centrum Medycznym.

Autor: Aneta Klimek