„Mały ZUS” – ulga w składkach ZUS dla przedsiębiorców, którzy działają na małą skalę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypominają o ulgach dla przedsiębiorców, którzy działają na małą skalę, czyli tzw. "Małym ZUSie". Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać.

Masz firmę i nie osiągasz wysokich przychodów? Od 1 stycznia 2019 r. będziesz mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od tych przychodów.

Aby skorzystać w danym roku z „małego ZUS”:

• musisz prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych,
  • Twój przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli prowadziłeś ją przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.

Uwaga! Jeśli spełniasz warunki „małego ZUS” i chcesz skorzystać z tej ulgi od 2019 roku, w okresie od 1 do 8 stycznia 2019 roku powinieneś wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia. Jako datę wyrejestrowania wskazujesz 1 stycznia 2019 r.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach: