Dla turysty
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęPabianice, mające w herbie trzy korony, 60 tysięczne powiatowe miasto, znajdujące się w aglomeracji łódzkiej, obejmuje obszar 33 km2. Położone jest w centralnej części Polski ze świetnie rozbudowaną infrastrukturą techniczną oraz komunikacją. Przez miasto przechodzi linia kolejowa, linia tramwajowa łącząca Pabianice z Łodzią oraz szeroko rozwinięta komunikacja autobusowa. Sieć dróg szybkiego ruchu oraz pobliski port lotniczy Łódź - Lublinek, sprzyjają wszechstronnej aktywności gospodarczej i mogą być atrakcyjnym partnerem zachęcając sąsiadów do szeroko pojętej współpracy.
Dwór Kapituły Krakowskiej (Stary Rynek 1) - wybudowany w latach 1566-1571 w stylu renesansowym przez Kapitułę Krakowską, właściciela dóbr pabianickich.
Kościół pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Wawrzyńca Męczennika – wybudowany na miejscu dawnej drewnianej świątyni w latach 1583-1588 przez Kapitułę Krakowską.
Budynek dworcowy (ul. Łaska 37) – wzniesiony w 1900 r. (odnowiony w 2011 r.) Typowy przykład architektury kolejowej carskiej Rosji.
Dom mieszkalny tzw. „Dom Tkacza” (ul. św. Jana 20), drewniany, wybudowany w stylu łużyckim w 2 ćw. XIX w.
Kościół ewangelicko-augsburski św. Piotra i św. Pawła (ul. Zamkowa 10) - wzniesiony w latach 1827-1831 w stylu klasycystycznym.
Pałac przemysłowca (ul. Zamkowa 5) – wybudowany w 1883 r. w stylu eklektycznym przez rodzinę Enderów.
Willa (ul. gen. Kazimierza Pułaskiego 21) – wybudowana w latach 1927-1928 r. dla lekarza pabianickiego dr Witolda Eichlera.
Kaplica cmentarna (ul. Ewangelicka) – wzniesiona w 1904 r. w stylu secesyjnym (mauretańskim) ze środków fundacji Zofii Kindler jako mauzoleum rodzinne.
Cmentarz ewangelicki (ul. Ewangelicka) – założony w połowie XIX w., zachowane grobowce i nagrobki znanych rodzin fabrykanckich.
Dom Ludowy (ul. Tadeusza Kościuszki 14) – wybudowany w 1903 r., zawsze służył jako placówka kulturalna.
Dom mieszkalny (ul. ks. Piotra Skargi 78) – wzniesiony w 1885 r., pracownia Bolesława Nawrockiego, znanego polskiego malarza.
Kościół św. Floriana (ul. Warszawska 34), wybudowany w latach 1899 - 1905 r. w stylu eklektycznym wg projektu Tadeusza Markiewicza.
Willa przemysłowca (ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 14) – wzniesiona w 1905 r. w stylu eklektycznym przez rodzinę Saengerów.
Cmentarz żydowski (ul. Jana Pawła II 57) – założony w połowie XIX w., położony na południowo–zachodnim skraju miasta.
Zespół budynków szkolnych (ul. Zamkowa 65) – wzniesione w latach 1922-1924 wg projektu znanego polskiego architekta Zdzisława Mączyńskiego.
Willa przemysłowca (ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 12) – wzniesiona pod koniec XIX w. przez rodzinę Schweikertów.
Pałac przemysłowca (ul. Zamkowa 26) - wybudowany w latach 90. XIX w. w stylu eklektycznym przez rodzinę Kindlerów.
Budynek biurowy (ul. Zamkowa 3) wzniesiony w 1865 r. przez rodzinę Krusche jako dom mieszkalny i kantor główny.
Kościół Najświętszej Marii Panny Różańcowej (ul. Zamkowa 39) - wybudowany w latach 1898-1908 na potrzeby robotników pabianickich fabryk.
Domy tkaczy (ul. Zamkowa 21, 23) - wzniesione w latach 1833-1836 przez Beniamina i Augusta Kruschów w stylu klasycystycznym.
Pabianice są miastem o bogatej historii i niezwykle aktywnym ośrodkiem kulturalnym. Z naszego miasta wywodzi się wielu znanych ludzi w osobach: pianista Karol Nicze, dyrygent Henryk Debich, olimpijka Jadwiga Wajsówna, czy były selekcjoner reprezentacji Polski - Paweł Janas. Z Pabianicami jest też ściśle związany św. Maksymilian Maria Kolbe, który jako chłopiec mieszkał tu, przyjął pierwszą komunię świętą oraz jako ministrant służył do mszy św. Tutaj też odprawił prymicję - pierwszą mszę świętą sprawowaną uroczyście przez nowo wyświęconego kapłana oraz modląc się przed ołtarzem Matki Boskiej Pocieszenia w kościele pw. św. Mateusza i św. Wawrzyńca przeżył wizję dwóch koron, symbolizujących życie w świętości i męczeństwo.
Pabianice obecnie znajdują się na drodze głębokich przemian wizualnych. Miasto w ostatnim czasie przeszło niemałą metamorfozę, a na kolejne lata planowane są dalsze zmiany. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych udało się zrewitalizować Park Słowackiego oraz „Lewityn” należący do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wiele inwestycji powstaje dzięki wprowadzeniu w życie miasta „Budżetu Obywatelskiego” dającego mieszkańcom Pabianic możliwość przeznaczenia niebagatelnych kwot na wskazane przez nich cele. W mieście powstają wciąż nowe ścieżki rowerowe, planowany jest generalny remont głównej ulicy miasta - Zamkowej wraz z linią tramwajową ciągnącą się wzdłuż niej.
Pabianice to niegdyś miasto wiodące prym w dziedzinie przemysłu włókienniczego oraz wszystkim tym, co ściśle powiązane jest z branżą odzieżową. W Pabianicach kręcono wiele scen do filmu fabularnego pt. „Ziemia Obiecana” z 1974 w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Ślady tamtych lat jak i wcześniejszych, sięgających nawet XV w. możemy wciąż odnaleźć w wielu częściach miasta. Oto niektóre z nich:
Autor: Mariusz Poluchowicz