Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Informujemy, iż wraz z wejściem w życie tzw. Konstytucji Biznesu powołano Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który stoi na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców Rzecznik może między innymi:

1. występować do właściwych organów władzy publicznej o zmianę przepisów, które są szkodliwe dla rozwoju przedsiębiorczości lub o wprowadzenie takich, które poprawią i usprawnią funkcjonowanie przedsiębiorców w Polsce,
  2. udzielać pomocy w mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej,
  3. wnosić skargi do sądu administracyjnego i uczestniczyć w postępowaniach,
  4. informować właściwe organy nadzoru lub kontroli o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organów administracji publicznej.

Do jego zadań należy również opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących interesów przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podjęcie czynności przez Rzecznika następuje z urzędu lub na wniosek. Z wnioskiem mogą zwracać się do Rzecznika przedsiębiorcy lub organizacje przedsiębiorców.

Rzecznik może wówczas podjąć czynności, wskazać wnioskodawcy przysługujące mu prawa i środki działania czy przekazać sprawę według właściwości.

Rzecznik podejmując czynności, bada, czy wskutek działania lub zaniechania organu administracji publicznej nie nastąpiło naruszenie praw lub interesów przedsiębiorcy.

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców znajduje się w Warszawie przy ul Wilczej 46 tel.+48 22 1237070

więcej informacji uzyskać można na stronie: https://rzecznikmsp.gov.pl/index.php/kontakt/biuro-prasowe/

Autor: Bogumiła Matusiak