Zakaz reklamy alkoholu w witrynach sklepowych

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

  Przedsiębiorco!!!!

Pamiętaj o zakazie reklamy alkoholu w witrynach sklepowych


Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jedną z zasad sprzedaży napojów alkoholowych jest zakaz reklamy i promocji tych napojów.

Widoczne z zewnątrz punktu sprzedaży napojów alkoholowych butelki z etykietami, na których są znaki towarowe napojów alkoholowych lub symbole graficzne producentów napojów alkoholowych, wypełniają znamiona reklamy napojów alkoholowych, która jest zakazana.

Eksponowanie w oszklonej witrynie sklepowej (oknie wystawowym) znaków towarowych napojów alkoholowych stanowi reklamę tych napojów w rozumieniu przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i uzasadnia wszczęcie z urzędu postępowania o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie sygnatura akt II GSK 982/17 z dnia 13 lipca 2017 roku).

Zgodnie z art. 131 ww. ustawy dopuszczalna jest, po spełnieniu szeregu dodatkowych warunków, reklama i promocja piwa.

Zatem witryny sklepowe powinny być zaaranżowane tak, aby nie dochodziło do naruszenia ustawowego zakazu reklamy

Stanowisko to jest zgodne z rekomendacjami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie.


Autor: Magdalena Sak