Rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 lutego.

To kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który ma pomóc zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wsparcie zostanie skierowane m.in. do hoteli, restauracji czy obiektów kulturalnych. Rząd przeznaczy na pomoc dla firm łącznie 5,1 mld zł.

Cztery formy wsparcia przedsiębiorców

• Wypłata świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników.

• Wypłata ponownego świadczenia postojowego

• Dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej - do 5 tys. zł

• Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych.

Autor: Lidia Mielczarek