Współpraca pabianickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych z przedsiębiorcami, mająca na celu omówienie potrzeb lokalnego rynku pracy oraz kierunków kształcenia zawodowego

W dniu 10 kwietnia 2024 r. w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pabianicach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, działający w Urzędzie Miejskim, na wniosek przedsiębiorców biorących udział w konsultacjach służących opracowaniu Strategii Rozwoju Miasta Pabianic na lata 2023-2030. W czasie konsultacji przedsiębiorcy zgłosili potrzebę spotkania z władzami miasta i powiatu oraz przedstawicielami oświaty, by porozmawiać o kierunkach kształcenia w pabianickich szkołach.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, lokalni przedsiębiorcy reprezentowani m.in. przez Oddział Pabianicki Łódzkiej Izby Przemysłowo Handlowej, Cech Rzemiosł Różnych, przedstawiciele oświaty, z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach oraz Przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy.

Na spotkaniu duży nacisk został położony na problem przekonania do wyboru ścieżki zawodowej uczniów klas 7 - 8 i ich rodziców.

Wybór szkoły i zawodu przed jakimi staje młody człowiek często nie jest przypadkiem, a wynikiem oddziaływania wielu czynników. Na przestrzeni ostatnich lat proces rozwoju zawodowego ulega ciągłym przeobrażeniom ze względu na zmiany społeczne i gospodarcze towarzyszące postępowi technicznemu. Gdyby cofnąć się kilka lat wstecz to zauważylibyśmy, że wśród preferencji zawodowych u młodzieży przeważały zawody nastawione na usługi takie jak ślusarz, murarz itd. W dzisiejszych czasach młodzież coraz częściej wybiera kształcenie wyższe skierowane na stanowiska wyższego szczebla.

Czynnikiem, który wpływa na decyzję zawodowe są właściwie zaplanowane i koordynowane działania doradztwa zawodowego realizowane na terenie szkoły. Zajęcia takie mają na celu poszerzenie informacji uczniów na temat rynku pracy, zapotrzebowania na konkretne zawody i kwalifikacjach niezbędnych do podjęcia określonych prac.

Współczesne czasy bombardują młodego człowieka informacjami płynącymi z takich źródeł jak Internet, telewizja i prasa. Decyzje zawodowe dotyczą dzieci i młodzieży dokonują się na bardzo wczesnym okresie dojrzewania.

Pracodawcy zaproponowali ze swej strony nawiązanie szerszej współpracy z pabianickimi szkołami. W tym celu pomóc mogą wizyty studyjne uczniów, doradców zawodowych w zakładach pracy celem przybliżenia młodzieży specyfiki pracy i zapoznanie ze stanowiskiem pracy. Poruszono również temat praktyk zawodowych oraz staży, które są niezbędne dla uczniów z Zespołu Szkół nr 1, 2, 3 w Pabianicach.

W wyniku spotkania ustalono że, Punkt Obsługi Przedsiębiorcy w porozumieniu z lokalnym biznesem utworzy bazę firm, chętnych do współpracy ze szkołami.

Stworzony zostanie również formularz zasobów i potrzeb, który zostanie przesłany do firm działających na terenie powiatu pabianickiego i placówek oświatowych. Zawarte w nim informacje pomogą w rozeznaniu lokalnego rynku pracy i posłużą spełnieniu wzajemnych oczekiwań oraz ułatwią współpracę pomiędzy przedsiębiorcami i placówkami oświatowymi.

Spotkanie zakończył Prezydent Miasta Pabianic wyrażając zadowolenie z podjętej inicjatywy.

Autor: Lidia Mielczarek