Słodkie złego początki - zgubne skutki nadmiernego spożycia cukru

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia i GUS o szkodliwości jedzenia cukru wskazuje, że blisko 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu, co w połączeniu ze słodką przekąską na drugie śniadanie, zwolnieniem z lekcji wf-u i długimi godzinami spędzonymi przed komputerem może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Narodowy Funduszy Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia alarmują – to słodka droga do otyłości i cukrzycy.

Jak ostrzega Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ, nadmierne spożywanie cukru, otyłość i związane z tym konsekwencje zdrowotne mogą oznaczać dla przeciętnego Polaka skrócenie życia średnio o 15 lat. Około 1,4 tys. zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem.

Młodzi Polacy wręcz „nasiąkają” cukrem. Efekty? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że nasze dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponad 18% jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych. Dzieci szybko dorastają, a wraz z wiekiem problem zbędnych kilogramów nabiera krągłości. Już dzisiaj co czwarty dorosły Polak jest otyły, a blisko 70% mężczyzn i ponad połowa kobiet ma nadwagę.

— Niepokojącym zjawiskiem jest diagnozowanie wśród niepełnoletnich cukrzycy typu 2, która dotychczas występowała wyłącznie u dorosłych — mówi w rozmowie z Gazetą Olsztyńską Agnieszka Czuchryta, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana.

Jak zatem dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych? Jak czytamy na portalu zdrowie.pap.pl recepta na powstrzymanie cukrzycy o udowodnionej skuteczności brzmi:

• 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo – może być np. pięć razy w tygodniu po 30 minut (jeśli masz otyłość, skonsultuj się z rehabilitantem, by dopasować ćwiczenia do stanu zdrowia).
  • Dieta – taka, by nie odczuwać głodu, zatem najlepiej pięć posiłków dziennie, w których przeważają warzywa – gotowane i surowe, ale nie należy zapominać o białku i zdrowym tłuszczu (np. olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia czy oliwa z oliwek). Warto całkiem zrezygnować ze słodkich napojów i soków, alkoholu i fast-foodu i pamiętać, że pomiędzy posiłkami można co najwyżej wypić wodę lub niesłodzoną herbatę.

– Aby wyzwolić się z cukrowego nałogu trzeba nastawić się na długą i żmudną walkę. Nie da się tego osiągnąć w sposób nagły, szokowy. Najlepiej odzwyczajać się od cukru stopniowo. Na przykład jeśli ktoś słodzi herbatę trzema łyżeczkami cukru, to najpierw powinien zredukować liczbę łyżeczek do dwóch, potem do jednej, aż w końcu będzie gotowy do opcji zero cukru. Naukowcy dowiedli, że najkrótszy czas niezbędny do uzyskania trwałej zmiany złego nawyku żywieniowego to 28 dni. W rzuceniu cukru pomaga też regularne spożywanie posiłków. Chroni nas to przed gwałtownymi skokami poziomu glukozy we krwi i napadami wilczego głodu. Pamiętajmy, że w głodzie nasz organizm może rozpaczliwie wołać o cukier, gdyż jest on łatwo dostępnym, smacznym i do tego najszybciej działającym źródłem energii – tłumaczy Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyczka z Instytutu Żywności i Żywienia.

W trosce o zdrowie Polaków NFZ uruchomił specjalny portal z dietami (diety.nfz.gov.pl), na którym wystarczy założyć konto i pobrać z Internetu zdrowy jadłospis na cały tydzień. W ten sposób idealną dietę dla siebie znalazło już 130 tys. osób.

Źródło: