Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w sezonie 2021/2022

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022, będą realizowane bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.

Szczepieniami objęci zostaną między innymi:

• osoby zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą,

• osoby realizujące usługi farmaceutyczne,

• osoby uprawnione do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej,

• nauczyciele akademiccy,

• osoby zatrudnione lub wykonujące obowiązki w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej,

• osoby w wieku 75+,

• funkcjonariusze służb mundurowych,

• osoby pracujące w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

• pacjenci:

• zakładu opiekuńczo-leczniczego,

• zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego,

• hospicjum stacjonarnego lub domowego,

• oddziału medycyny paliatywnej.

Szczegółowy wykaz osób uprawnionych do bezpłatnego szczepienia znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r.

Wszystkie grupy uprawnione do bezpłatnego szczepienia muszą złożyć oświadczenie na wzorze dostępnym na stronie pacjent.gov.pl.

Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień (nie ma zapisów przez system e-rejestracja, termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem).

Na szczepienie należy stawić się zdrowym bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Do wykonania szczepienia zgodnie z Rozporządzeniem nie jest potrzebna recepta na szczepionkę.

Szczegółowe informacje dotyczące realizatorów programu są dostępne na stronie https://pacjent.gov.pl

Autor: Jolanta Kubera-Grabowska