Szybki bezpłatny test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2 w aptece

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego podczas konferencji prasowej z dnia 21.01.2022 r. w porozumieniu z resortem zdrowia, od 27 stycznia 2022 r. grupa podmiotów uprawnionych do wykonywania testów na SARS-CoV-2 planowo została rozszerzona o apteki ogólnodostępne, które mają możliwość wystawienia zlecenia wykonania testu oraz przekazania wyniku do systemu teleinformatycznego stanowiącego moduł Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że każdy może wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece, która bierze udział w programie. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby.

Jest to szybkie badanie diagnostyczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazuje, czy osoba jest zakażona koronawirusem. Przeprowadzone zostaje przez farmaceutę, a wynik przedstawiony jest na miejscu, od ręki (po kilku/kilkunastu minutach). Farmaceuta, jak w przypadku testu PCR, ma obowiązek umieszczenia go również na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

W przypadku negatywnego wyniku testu, pacjent otrzymuje Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Z kolei po dodatnim wyniku testu pacjent zostaje skierowany na izolację domową. Jeśli nie zajdzie potrzeba hospitalizacji, będzie objęty Domową Opieką Medyczną, a informacje o okresie trwania izolacjiuzyska telefonicznie z sanepidu oraz znajdzie na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Po 10 dniach otrzyma Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu (Krajowy Certyfikat honorowany będzie tylko w Polsce).

Uwaga, nie każda apteka bierze udział w programie, ale test można wykonać także w niektórych mobilnych punktach pobrań i laboratoriach.

Lista aptek, w których można wykonać bezpłatny test jest na bieżąco aktualizowana i zamieszczana na stronie pacjent.gov.pl.

Autor: Aleksandra Kruszek