Szlak „Ziemia obiecana nad Dobrzynką”

1. Widok na ulicę Lipową: po prawej przebudowana dawna fabryka Majera Barucha, po lewej odrestaurowany fragment ściany fabryki Kruschego.

1. Ulica Grobelna - dawna fabryka Kruschów; od 1922 r. budynek fabryki żarówek tzw. „Osramówka”; obecnie siedziba firmy prywatnej.

1. Ulica Stefana kard. Wyszyńskiego - w latach 1903 - 1915 szkoła elementarna dla dzieci robotników z firm „Krusche - Ender” i „Kindler”.

1. Ulica Zamkowa - neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny z lat 1898 - 1903.

1. Ulica Stefana Żeromskiego - kompleks budynków szpitalnych z 1904 r., powstał z inicjatywy Oskara Kindlera. W 1911 r. szpital posiadał 45 łóżek.

1. Ulica gen. Romualda Traugutta - dawne zakłady Rudolfa Kindlera. Obecnie na terenie parkingu przy Centrum Handlowym „Echo”.

1. Ulica Zamkowa - dawny budynek fabryczny z pocz. 2 poł. XIX w. dla fachowców zatrudnionych w fabryce Kidlera.

1. Ulica Zamkowa 26 - pałac Kindlera z końca XIX w., siedziba zarządu Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Półwełnianych R. Kindlera i dom mieszkalny; obecnie Urząd Skarbowy.

1. Ulica Zamkowa 23 i 21 - „bliźniacze” domy tkaczy z pierwszej połowy XIX w.

1. Ulica Zamkowa 8 (róg Jana Kilińskiego) - kościół ewangelicko - augsburski pw. św. Piotra i św. Pawła. Obecny wygląd nadano kościołowi po przebudowie w latach 1875 - 76.

1. Ulica św. Jana - dom tkacza z początku XIX w. drewniany, zbudowany w stylu przywiezionym przez tkaczy osadników z Łużyc.

1. Ulica marsz. Józefa Piłsudskiego - budynki fabryczne z końca XIX w. Spółki Schwikerta i Frelicha, którzy produkowali tu barwniki do włókna i garbniki do skór; obecnie „Polfa”.

1. Ulica Zamkowa 4 - przędzalnia cienkoprzędna firmy „Krusche - Ender” wybudowana w 1891 r.

1. Ulica Zamkowa 3 - główny kantor firmy „Krusche - Ender”, zbudowany w 1865 r. Elektyczny wystrój pochodzi z końca XIX w.

1. Stary Rynek 2 - budynek pierwszej szkoły elementarnej z 1886 r. Szkołę wybudowały wspólnym kosztem firmy „Krusche - Ender i R. Kindler”; obecnie siedziba Muzeum Miasta Pabianic.

Szlak „Ziemia obiecana nad Dobrzynką” w wersji pdf (do druku)

Opracowanie trasy i tekstu: Jolanta Łacwik - Becht
Zdjęcia: Katarzyna Golińska, Mariusz Poluchowicz