XV Pabianickie Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

W związku ze zbliżającymi obchodami XV Pabianickiego Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Grupa Wolontarystyczna "AGRAFKA" zaprasza do zaangażowania się we wspólne świętowanie i docenienie wolontariuszy oraz koordynatorów wolontariuszy działających w pabianickich organizacjach.

Działania w ramach MDW 2020 (konkretne terminy będą ustalone po wstępnych zgłoszeniach):

1. Szkolenie online dla wolontariuszy (ok. 3h) - listopad

Szkolenie będą prowadzić trenerzy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Łodzi

Tematy szkoleń:
    • ABS wolontariatu - dla tych co zaczynają.,
    • Zarządzanie sobą w czasie,
    • Jak pomagać aby nie zapomnieć o sobie.

Informacje z ilością osób proszę przesłać na adres: agrafka@onet.eu do 31.10.2020 r.

2. Szkolenie dla koordynatorów online lub stacjonarne (4h dydaktyczne) - listopad

Temat: MODEL DISC
    Dzięki szkoleniu poznasz narzędzie ułatwiające komunikowanie z wolontariuszami i motywowanie ochotników. Model DISC to pomoc, by lepiej zrozumieć indywidualny styl komunikowania i postępowanie innych. Zdobytą wiedzę możesz wykorzystać i sprawdzić budując relacje ze swoimi współpracownikami a także w planowaniu zadań dla poszczególnych społeczników.
    Przed szkoleniem otrzymasz test do samodzielnego wypełnienia i sprawdzenia własnego sposobu komunikacji. Wszyscy, którzy wezmą aktywny udział w szkoleniu otrzymają dostęp do materiałów pogłębiających wiedzę na temat modelu DISC. W szkoleniu mogą wziąć udział zarówno osoby rozpoczynające współprace z wolontariuszami, jak i doświadczeni koordynatorzy.

3. Filmiki

Każdy chętny klub wolontariusza/organizacja może stworzyć krótki filmik, na którym wolontariusze będą w indywidualnych ujęciach podawać kartki ze słowami. Słowa stworzą tekst o danym klubie/instytucji (zdanie promujące wolontariat). Tutaj przykład filmiku - zamiast piłki kartka ze słowem: https://www.facebook.com/ptcsekcjazenska/videos/2787093691389119

4. #PokażJakPomagasz – akcja na fb

Każdy wolontariusz/koordynator wstawia na swój profil zdjęcie jak pomaga i nominuje od 1 do 3 osób, które zrobią to samo. Ogłosimy od kiedy jest START

5. Konkurs dla wolontariuszy

W tym roku zamiast Barw Wolontariatu jest konkurs organizowany przez Korpus Solidarności. Do 22 października można zgłosić:

• najbardziej zaangażowanego wolontariusza roku roku,
    • najbardziej zaangażowanego koordynatora,
    • całą grupę.

Zachęcamy, aby każda organizacja doceniła chociażby jednego swojego wolontariusza. Konkurs będzie obywał się na szczeblu:

1. lokalnym - do 22.10 przesyłamy kandydaturę na adres agrafka@onet.eu.  W mailu podajemy imię i nazwisko wolontariusza oraz uzasadnienie, opis działalności (kilka zdań)
    2. szczebel wojewódzki - do 22.10 zgłaszamy wolontariuszy poprzez formularz online.

Tutaj informacje o konkursie ogólnopolskim i formularz https://www.centerko.org/2020/konkurs-wolontariusz-i-koordynator-roku/?fbclid=IwAR3VdDJqPwLfpTi2aCJYWE6LAGh9JrGWgdZBQ7bs2btoYKWJut8lHLRm8YA
    Oba zgłoszenie przesyłamy niezależnie.

6. Złote Serca

Jak co roku przesyłamy swoje propozycje osób, które należy docenić za wsparcie idei wolontariatu (Wasi partnerzy, sponsorzy, koordynatorzy wolontariatu). Zgłoszenie osób należy przesłać do 9 listopada na adres agrafka@onet.eu (imię i nazwisko osoby/nazwa firmy/instytucji, nr tel. oraz kilka zdań uzasadniających nominację).

7. Gala Wolontariatu - 3.12 (maks 50 osób na sali) + transmisja online

W Gali uczestniczą tylko wyróżnieni wolontariusze, osoby nominowane do Złotych Serc i koordynatorzy. Realizacja Gali będzie uzależniona od sytuacji pandemicznej

Wszystkie działania będą opisane w wydarzeniu stworzonym na fb Gruby Wolontarystycznej „AGRAFKA”. W związku z powyższym, organizatorzy proszą o informację czy, a jeśli tak to w które działania będą zaangażowane Wasze organizacje.

Autor: Iga Gajzler