Projekt „Przebudowa ulicy Warszawskiej w Pabianicach na odcinku od „Dużego Skrętu” do granic miasta wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej oraz oświetlenia”

Flaga i godło Polski

Fundusz Dróg Samorządowych

Miasto Pabianice zrealizowało zadanie „Przebudowa ulicy Warszawskiej w Pabianicach na odcinku od „Dużego Skrętu” do granic miasta wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej oraz oświetlenia” współfinasowane z Funduszu Dróg Samorządowych do wysokości 60% wydatków kwalifikowanych.

Na realizację zadania w dniu 4 października 2019 roku została zawarta Umowa Nr 187/II/2019 wraz z Aneksem nr 1 z dnia 17 grudnia 2019 roku, pomiędzy Wojewodą Łódzkim a Miastem Pabianice obejmująca:

• wartość całego zadania 7.238.563,68 zł, w tym
  • dofinasowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 3.002.612,00 zł;
  • termin realizacji do 30 czerwca 2020 r.

Opis:

Ulica Warszawska w Pabianicach jest ulicą gminną posiadającą jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu, wykonaną z nawierzchni bitumicznej. Przedmiotowa ulica jest skomunikowana ulicami gminnymi: Miłą, Familijną i Nastrojową, a także stanowi istotny odcinek łączący drogę krajową nr 71 z drogą wojewódzką nr 482. Ulica Warszawska na przedmiotowym odcinku jest objęta zbiorową komunikacją miejską i pozamiejską realizowaną przez połączenia tramwajowe Łódź - Pabianice oraz połączenia autobusowe.

Cele realizacji projektu

Poprawa funkcjonalności ul. Warszawskiej poprzez przebudowę obiektu drogowego w celu dostosowania parametrów geometrycznych drogi do maksymalizacji komfortu jazdy i poprawy bezpieczeństwa ruchu.

Opis projektu:

Za realizację projektu odpowiedzialna była firma Zakład Remontowo Drogowy Spółka z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi, na podstawie podpisanej z Miastem Pabianice i Zakładem Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. z siedzibą w Pabianicach w dniu 21 listopada 2019 roku umowy nr ITK.272.52.2019.

Inwestycja została zrealizowana w oparciu o projekt opracowany w 2016 roku przez Biuro Projektowo-Inwestycyjne OMEGA z siedzibą w Radomsku.

Nad prawidłową realizacją projektu nadzór prowadzili inspektorzy w branży:

• elektrycznej - firma P.H.U. EMMA z siedzibą w Łasku
  • drogowej - firma Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno – Inżynierskie PROSTA – PROJEKT z siedzibą w Chmielniku
  • kanalizacji sanitarnej i deszczowej - firma PROCOMP z siedzibą w Łodzi.

Opis zrealizowanych prac:

• przebudowano jezdnię do szerokości 6 metrów i dostosowano jezdnię do kategorii obciążenia ruchem KR3,
  • zostały przebudowane przejścia dla pieszych,
  • wykonano doświetlenie przejść dla pieszych dodatkowymi lampami oświetlenia ulicznego w ich bezpośrednim sąsiedztwie, dotyczy to lokalizacji przejść przy posesji nr 107, oraz skrzyżowania Warszawska / Ksawerowska / Widzewska
  • przebudowano chodnik do szerokości 2 metrów (pierwotnie 1,5m) i wymieniono nawierzchnię chodników na nawierzchnie poprawiającą komfort pieszym (kostka betonowa),
  • wybudowano odseparowaną od ruchu samochodowego, drogę dla rowerów w nawierzchni bitumicznej o szerokości 2 metrów
  • przebudowano dwa skrzyżowania: z ulicami Familijną i Nastrojową
  • została wykonana kanalizacja deszczowa oraz sanitarna

Dane liczbowe projektu:

• wartość całego zadania 7.238.563,68 zł, w tym dofinasowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 3.002.612,00 zł;
  • długość przebudowanej ulicy Warszawskiej – 754,66 mb.
  • powierzchnia jezdni wykonana z mieszanek bitumicznych 5.168,90 m2,
  • powierzchnia drogi dla rowerów wykonana z mieszanek bitumicznych 1.506,20 m2
  • powierzchnia wykonanych chodników i zjazdów do posesji w nawierzchni z kostki brukowej betonowej – 2.207,80 m2
  • powierzchnia trawnika wysiewanego – 2.291,30 m2
  • długość sieci kanalizacji deszczowej – 844,14 mb
  • długość przykanalików wpustów deszczowych – 129,85 mb
  • studnie rewizyjne z kręgów betonowych 1200 mm i 1500 mm– 13 szt
  • studzienki ściekowe uliczne z osadnikiem (wpusty deszczowe) – 38 szt.
  • długość sieci kanalizacji sanitarnej – 882, 61 mb
  • studnie 1200 mm – 7 szt
  • doświetlenia przejść dla pieszych wykonane z elementów kompozytowych o mocy 90W - 9300lm – 2 kpl.
  • nowa stała organizacja ruchu
  • Rozpoczęcie robót 25 listopada 2019 roku
  • Zakończenie inwestycji i oddanie do użytkowania przebudowanej ulicy Warszawskiej 29 maja 2020 roku

Podsumowując realizacja ww. zadania bezpośrednio wpłynęła na poprawę jakości życia mieszkańców Pabianic i okolicznych gmin, w aspekcie komfortu i bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i użytkowników dróg.

Źródłem finansowania zrealizowanej inwestycji był budżet Gminy Miejskiej w Pabianicach oraz dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Autor: Dariusz Adamczyk