Program „Opieka 75+” - edycja 2023

Miasto Pabianice przystąpiło po raz kolejny do realizacji programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka 75+” - edycja 2023. Środki na realizację Programu pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

Wartość otrzymanego dofinansowania wynosi: 266.924,00 zł.

Całkowita wartość realizacji Programu wynosi: 444.874,00 zł.

Strategicznym celem Programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie:

1. zapewnienia ww. osobom wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w ramach usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych;
  2. poprawy jakości życia osób w wieku 75 lat i więcej;
  3. umożliwienia gminom rozszerzenia oferty usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej;
  4. wsparcia finansowego gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym.

W ramach realizacji ww. Programu Miasto Pabianice otrzymało środki na:

1. dofinansowanie do usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, którym usługi te były świadczone w ramach Programu w latach poprzednich i będą kontynuowane w roku 2023;
  2. dofinansowanie do usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, którym w roku 2022 te usługi nie były świadczone;
  3. dofinansowanie do zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Autor: Krystyna Błoch