Program „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Miejskie Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach przystąpiło do realizacji zadania publicznego w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” dla JST – edycja 2024, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego: https://www.gov.pl/web/rodzina

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym.

Kwota dofinansowania zadania z Funduszu Solidarnościowego: 157235,04 zł

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Ważną częścią opieki wytchnieniowej jest także wzmocnienie potencjału opiekunów zaangażowanych w codzienne wspomaganie osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie wpływu wiążących się z tym obciążeń na ich kondycję psychofizyczną.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach przy ul. Gdańskiej 7, pokój nr 2, nr telefonu: 603 749 675, 885 035 101, 42 226 82 65, e-mail: uo@mcps.pabianice.pl oraz na stronie int. MCPS: www.mcps.pabianice.pl, w zakładce: Zadania realizowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych.

Autor: Katarzyna Cegiełka