Wystawa i mini jarmark średniowieczny

Organizator Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic

Kategoria Edukacyjne

plakat informacyjny treść poniżej

16 lipca 2022 roku o godzinie 15:00 zapraszamy mieszkańców Pabianic do Parku Słowackiego na otwarcie naszej wystawy plenerowej połączonej z mini jarmarkiem średniowiecznym. Na jarmarku będzie można zobaczyć jak mieszkało się podczas średniowiecznych podróży. Najmłodsi dowiedzą się kim był skryba i wystawią własnoręcznie dokument uczestnictwa w festynie.

Wydarzenie to związane będzie z 590. rocznicą podpisania w Pabianicach porozumienia między królem Polski Władysławem II Jagiełłą, a czeskimi husytami. To zdarzenie było jedynym w dziejach miasta wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym. Niestety jest ono mało znane wśród pabianiczan, dlatego postanowiliśmy je wszystkim przybliżyć. Wystawa plenerowa, którą zaprezentujemy przedstawi szczegóły podpisania porozumienia. Jednak naszym zdaniem najważniejsi są ludzie którzy tego dokonali. Dlatego przedstawimy również ich sylwetki. Pokażemy z kogo składał się królewski dwór, kim byli czescy posłowie, oraz jak wyglądały wtedy Pabianice.

O godzinie 15:00 nastąpi otwarcie wystawy, natomiast o 15.30 będzie o niej opowiadał Michał Beda, prezes TMDP, autor wystawy, interesujący się kulturą husycką.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Miejsce: Park im. J. Słowackiego

Czas trwania: ok. 4h