„Kręte ścieżki do państwowości”

Organizator Muzeum Miasta Pabianic

Kategoria Kulturalne

Data

Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 „Moja droga” z pabianickim podtytułem „Kręte ścieżki do państwowości”.

plakat imformacyjny

12.09.2020 (sobota)

godz. 12.00-17.00: bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych (Stary Rynek 1 i 2).

godz. 15.30:  konferencja z okazji 100. rocznicy wojny polsko-rosyjskiej 1920 r. oraz 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w 1945 r. (Stary Rynek 1).

Program konferencji w dn. 12.09.2020:

1. Jan i Grzegorz Jagusiakowie - Pabianiczanie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 (20`)
  2. Michał Beda, Bogdan Miszczak, Sławomira Ruta - Bolesna archeologia konfliktów zbrojnych 1920 i 1940-45.
  3. Maciej Zbigniew Jaśniewski - Skok na UB 10 czerwca 1945 r. Akcja uwolnienia więźniów AK przez Aleksandra Arkuszyńskiego ps. Maj.

19.09.2020 (sobota)

godz. 12.00-17.00: bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych (Stary Rynek 1 i 2).

godz. 15.30: otwarcie wystawy „Dźwięki przeszłości. Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego”. Wystawa przedstawia średniowieczne życie muzyczne na ziemiach polskich na szerszym tle chronologicznym. Zobaczymy oryginalne zabytki archeologiczne i rekonstruowane instrumenty od pradziejów po nowożytność. Wystawa czynna do 31.03.2021 r.  (Stary Rynek 2, parter).

godz. 17.00: koncert zespołu „Łysa Góra”. Grupa łączy ciężkie brzmienia i nowoczesne aranże z tradycyjnymi utworami ludowymi. Gra na instrumentach dawnych i współczesnych (Stary Rynek 2, ogród muzealny).

zespół Łysa Góra, trzy kobiety i czterech mężczyzn

Wstęp wolny.

Organizator zastrzega sobie zmiany w programowe wynikające z sytuacji epidemiologicznej.

Liczba uczestników zostanie dostosowana do aktualnych wytycznych sanitarnych.

Pamiętaj o zakryciu nosa i ust.