Informacja płatność dla małych gospodarstw 2023

Do 31.08.2023 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne do 5 ha użytków rolnych mogą przystąpić do programu płatności dla małych gospodarstw realizowanego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Rolnicy mogą złożyć żądanie (oświadczenie) przyznania płatności dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich. Nabór prowadzony jest przez system teleinformatyczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Płatność dla małych gospodarstw jest jednoroczna i dobrowolna i może zostać przyznana rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych, którzy wcześniej złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich na 2023 r. i tylko jeżeli uzyskali płatności w 2022 r. (lub są następcami prawnymi takich rolników). Kwota wsparcia wyniesie równowartość w złotych kwoty 225 EUR/ha (maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo).

Zgodnie z przepisami unijnymi płatność dla małych gospodarstw zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, tj. podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, ekoschematy i płatności związane z produkcją.

Jednocześnie rolnicy ubiegający się o płatność dla małych gospodarstw nadal będą uprawnieni do uzyskania uzupełniającej płatności Podstawowej – dodatkowej płatności finansowanej z budżetu krajowego oraz wsparcia w ramach Ii filaru WPR, tj. np. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ONW, płatności ekologicznych.

W związku z powyższym każdy rolnik powinien ocenić, co jest bardziej opłacalne, tj. pozostanie przy wcześniejszym wniosku, czy – zamiast tego- otrzymanie płatności dla małych gospodarstw. Więcej informacji oraz potrzebne dokumenty dostępne są na stronie internetowej ARiMR

Autor: Dorota Celińska