Program OBECNOŚĆ Stowarzyszenia mali bracia Ubogich już w Pabianicach

Jedynym lekarstwem na samotność jest Obecność drugiego człowieka. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich również w Pabianicach!

Pabianice Nowe miasto na mapie mbU! - Stowarzyszenie mali braciua Ubogich, przyjaciele osób starszych

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich poszukuje wolontariuszy do swojego projektu „Obecność". Inicjatywa ma na celu połączenie wolontariuszy z samotnymi seniorami, którzy potrzebują towarzystwa i bliskości. Zgłoś się do programu!

W ramach programu OBECNOŚĆ Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach, budując w ten sposób niezwykłą - opartą na przyjaźni i zaufaniu – relację. Niejednokrotnie wystarczy wspólna herbata i pogawędka, spacer czy wyjście do kina.

W Pabianicach mieszka około 16 tysięcy osób w wieku powyżej 65 lat. Z badań Instytutu Badań Pollster (Raport „Samotność wśród osób 80+”, Pollster dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, marzec 2023) wynika, że 26 % osób powyżej 80 roku życia odczuwa osamotnienie, a 13% seniorów powyżej 80 roku życia nigdy nie wychodzi z domu. Są to trudne dane, które mimo wszystko można zmienić.

Na czym polega wsparcie w programie Obecność?

Każdego podopiecznego będzie odwiedzał stale ten sam wolontariusz. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty będą odbywały się co najmniej raz w tygodniu. Nabór uczestników do programu OBECNOŚĆ będzie odbywał się wielokanałowo: poprzez kontakt z partnerami biznesowymi, pabianickim Centrum Seniora, pracownikami socjalnymi Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach, Miejską Radą Seniorów, organizacjami pozarządowymi, a także grupami nieformalnymi działającymi na rzecz pabianiczan.

Jak zostać wolontariuszem?

Stowarzyszenie poszukuje i zaprasza do udziału w programie także wolontariuszy, czyli osób dorosłych, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem.  Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat. Chętni zostaną zaproszeni na rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in. jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym, a wolontariuszem w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami. Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem porozumienie wolontariackie.

Seniorze, zgłoś się do programu

Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą może również samodzielnie skontaktować się bezpośrednio z biurem Stowarzyszenia mali bracia Ubogich pod numerem telefonu - 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 14).

Autor: Iga Gajzler