Jachowicz
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęW New York Times z 6 marca 2022 roku ukazała się okolicznościowa wzmianka o Januszu Jachowiczu z Pabianic, który był chemikiem i przedsiębiorcą w branży kosmetycznej.
Jachowicz urodził się 6 maja 1950 roku w Pabianicach jako najstarsze dziecko Danuty i Henryka Jachowiczów. Studiował chemię w Łodzi, gdzie otrzymał doktorat. W 1981 roku wyjechał do USA. W 1986 roku zamieszkał z rodziną w Bethel, Connecticut. Zmarł 8 lutego 2022 r. Pracując w International Specialty Products specjalizował się w chemii polimerów i chemii kosmetycznej, następnie, już w swojej firmie - Better Cosmetics od 2006 r., prowadził prace badawcze w zakresie chemii peptydów/protein.
Dr Jachowicz wchodził w skład kolegiów redakcyjnych pism branżowych – Journal of Cosmetic Science i Magazynu Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Chemików Kosmetycznych (Magazine of International Federation of Societies of Cosmetic Chemists features papers from leading cosmetics scientists around the world).
W 1981 r. otrzymał nagrodę polskiego ministra nauki za dysertację doktorską, natomiast w latach 1991, 1993, 1998 i 2002 był honorowany nagrodą J. Ciaudelli za najlepsze publikacje naukowe ogłaszane w Journal of Cosmetic Science (The official Journal of the Society of Cosmetic Chemists). Był także laureatem nagrody Thomas Alva Edison Patent (nagroda ustanowiona w 1997 r. dla autorów najbardziej oryginalnych patentów), jak również zdobywcą prestiżowego wyróżnienia – Maison G. de Navarre Medal przyznawanego przez Towarzystwo Chemików Kosmetycznych od 1948 r. za wyjątkowy wkład w rozwój kosmetologii i przemysłu kosmetycznego.
Jachowicz był znany ze swej pracowitości, szlachetności i dobroci. Przejawiał wiele zainteresowań: podróże, fotografia, tenis, narty, czytanie. Znamionowała go wrażliwość na sprawy otaczających go ludzi.
Pozostawił żonę Jadwigę Jachowicz i trójkę dzieci: Tadeusz (żona Elisabeth) w Nowym Jorku, Julia (mąż Faruk) w Wirginii i Martę (Christine) w Michigan, a także siostrę Joannę Jach-Jeszke w Łodzi.
Autor: Sławomir Saładaj