Sprawozdanie z działalności Miejskiej Rady Seniorów za rok 2017

ROCZNE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI MIEJSKIEJ RADY SENIORÓW W PABIANICACH I KADENCJI ZA ROK 2017

Miejska Rada Seniorów w Pabianicach I kadencji została powołana Zarządzeniem Nr 127/2015/P Prezydenta Miasta Pabianic z dnia 18 maja 2015 r. w sprawie utworzenia Miejskiej Rady Seniorów oraz Zarządzeniem Nr 68/2016/P Prezydenta Miasta Pabianic z dnia 18 marca 2016 r. zmieniającym Zarządzenie Nr 127/2015/P z dnia 18 maja 2015 r. w sprawie utworzenia Miejskiej Rady Seniorów.

Miejska Rada Seniorów działa w składzie 11 osobowym:

1. Przedstawiciele osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku:
    1. Grażyna Nowak – Przewodnicząca,
    2. Zofia Stoczyńska,
    3. Ewa Wadowska-Filarska,
    4. Henryka Mamrot,
    5. Stanisław Sobczyk – Zastępca Przewodniczącej,
    6. Małgorzata Michalak,
    7. Teresa Bobowicz-Siomoł;
  2. Przedstawiciele Rady Miejskiej w Pabianicach:
    1. Antoni Szudzikowski (do 1 marca 2016 r.), Jerzy Gorczyński (od 18 marca 2016 r.),
    2. Maria Alwasiak;
  3. Przedstawiciele Prezydenta Miasta Pabianic:
    1. Jadwiga Wódka – Sekretarz,
    2. Maria Nowicka.

Miejska Rada Seniorów działa w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej, sprzyjania solidarności międzypokoleniowej oraz tworzenia warunków do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej. Najważniejszym celem Rady jest integracja i wspieranie środowiska osób starszych, reprezentowanie ich zbiorowych interesów na zewnątrz, przełamywanie stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowanie ich autorytetu.

W 2017 roku Miejska Rada Seniorów odbyła 10 protokołowanych posiedzeń. Ponadto Miejska Rada Seniorów pełniła regularne dyżury dla mieszkańców Pabianic w wieku 60+. Dyżury odbywały się w Centrum Seniora, przynajmniej raz w miesiącu w godzinach 15:00-16:00. Z prowadzonych rozmów p. Stanisław Sobczyk – odpowiedzialny za pracę Zespołu ds. kontaktu z mieszkańcami sporządził pisma do Prezydenta Miasta Pabianic informujące o przedstawianych problemach. W skutek działań Rady na wysokości przychodni Pabian-Med powstały przystanki na żądanie dla wszystkich przejeżdżających tamtędy linii autobusowych.

W dniu 27 kwietnia 2017 r. Rada zorganizowała II Otwarte Plenarne Spotkanie Seniorów. W programie spotkania omówiono m.in.: działania Miejskiej Rady Seniorów, działania Urzędu Miejskiego na rzecz seniorów, ofertę działań Centrum Seniora. Swoje wystąpienie mieli również: Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach oraz Przedstawiciel Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Po części oficjalnej nastąpiła przerwa na poczęstunek, po której miała miejsce część artystyczna: występy seniorów z Centrum oraz chóry działające przy Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Członkinie Rady realizowały inicjatywę lokalną pn. „Cudze chwalimy, swego nie znamy” dla ok. 150 mieszkańców 60+, w ramach której odbyła się wycieczka piesza śladami pabianickich wartości kulturowych, zakończona piknikiem oraz konkursem nt. wiedzy o historii miasta. Dodatkowo w ramach inicjatywy zrealizowano cykl 3 spotkań poświęconych słynnym pabianiczanom, którzy tworzyli duchowy i materialny dorobek miasta.

Ponadto Miejska Rada Seniorów brała udział w następujących wydarzeniach:

• konferencja w Warszawie pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego „Rola samorządów w kształtowaniu polityki senioralnej” (24.04.2017 r.),
  • konferencja „Zbrodnia katyńska”organizowana przez Komendę Powiatową Policji w Pabianicach  (21.06.2017 r.),
  • IV Pabianicka Senioriada (9-10.09.2017 r.),
  • spotkanie w Łodzi poświęcone (17.11.2017 r.),
  • uroczystość posadzenia Pabianickich Dębów Pamięci (21.11.2017 r.),
  • Gala Wolontariatu organizowana przez Grupę Wolontarystyczną „AGRAFKA” (12.12.2017 r.),
  • forum „Przystanek 60” integrującego środowiska i organizacje seniorskie (20.12.2017 r.).

Członkowie Rady wspierali akcje prowadzone przez Centrum Seniora, Lokalny Ośrodek Partycypacji Społecznej, Pabianickie Forum Organizacji i Inicjatyw Pozarządowych oraz Urząd Miejski w Pabianicach. Ponadto czynnie uczestniczyli m.in. w pracach społecznego komitetu rewitalizacji Pabianic, w projekcie FIO „Pomocny wolontariat + 55”, w akcji „Seniorzy dzieciom” w przedszkolu nr 16, w Dniach Aktywnych, Paradzie Świątecznej, uroczystych obchodach 3 maja oraz 11 listopada, a także w spotkaniach świątecznych lokalnych organizacji pozarządowych.