Kampania „16 dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć”

Od 25 listopada do 10 grudnia trwa międzynarodowa kampania „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) i 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka), aby podkreślić, fakt że przemoc ze względu na płeć stanowi naruszenie międzynarodowych praw człowieka. W założeniu kampania jest skierowana głównie do mężczyzn i ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Symbolem Kampanii jest biała wstążka, symbol osobistej deklaracji niestosowania przemocy oraz reagowania na wszelkie jej przejawy.

W ramach Pabianickiej Kampanii:

1. 1.12.2017r. w godzinach 8.30 – 15.00 w Pabianickim Centrum Medycznym odbędzie się dyżur informacyjno – konsultacyjny, w trakcie którego będzie można zasięgnąć porady oraz uzyskać materiały informacyjno – edukacyjne dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

2. 29.12.2017. o 16.30 w ODK przy ul Łaskiej 46/48 odbędzie się spotkanie informacyjno – edukacyjne dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a w szczególności przemocy wobec osób starszych.

3. W Centrum Seniora odbędzie się spotkanie psychoedukacyjne dla uczestników zajęć dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a w szczególności przemocy wobec osób starszych.

4. W ramach programu socjoterapeutycznego „Tratwa” we wszystkich prowadzonych grupach oraz w Placówce Wsparcia Dziennego „Junior” odbędą się zajęcia warsztatowe z zakresu ochrony przed przemocą, dla podopiecznych.

5. W sposób ciągły dostępne są konsultacje pedagogiczne dla rodziców/opiekunów dzieci i młodzieży z problemami wychowawczymi oraz (Ośrodek Profilaktyki i Integracji Społecznej MCPS, Partyzancka 31, tel. 42 215 42 11 – po wcześniejszym uzgodnieniu terminu).

Kampania „16 dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć” to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na problem przemocy w ogóle. Często nie jesteśmy świadomi, że zachowania z jakimi spotykamy się na co dzień są przemocą.

Jeżeli kiedykolwiek w życiu STOSOWAŁEŚ/AŚ wobec innych lub DOZNAŁEŚ/AŚ od innych:

• działań z użyciem siły, jak: popychanie, wykręcanie rąk, duszenie, policzkowanie, uderzanie za pomocą dłoni lub narzędzi, kopanie, szarpanie itp.;
  • wykorzystywania mechanizmów psychologicznych, jak: wyśmiewanie, grożenie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, narzucanie własnych poglądów, ciągłe krytykowanie, kontrolowanie, ciągłe niepokojenie, ograniczanie kontaktów itp.;
  • wymuszania na partnerze lub partnerce nie akceptowanych form aktywności seksualnej, sadystycznych form współżycia, krytykowania zachowań seksualnych itp.;
  • odbierania zarobionych pieniędzy, uniemożliwiania podjęcia pracy, okradania, zaciągania kredytów bez wiedzy lub wbrew Twojej woli, niezaspokajania podstawowych potrzeb ekonomicznych rodziny itp.;
  • zaniedbywania podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych;

bądź byłeś/aś świadkiem powyższych zachowań

WIEDZ !!!

ZACHOWANIA TE SĄ PRZEMOCĄ, JEST TO PRZESTĘPSTWO, A TY MASZ PRAWO DO POMOCY !!!

Możesz ją uzyskać w Pabianicach:
PUNKT KONSULTACYJNY ds. PRZEMOCY W RODZINIE
MIEJSKIEGO CENTRUM POMOCY SPOŁECZNEJ
PABIANICE, UL. PARTYZANCKA 31 POK. 2 i 3
TEL. 42 215 42 11

e-mail: zipabianice@wp.pl

Pn, śr: 8.00 – 20.00, wt, czw, pt: 8.00 – 16.00

Porady można zasięgnąć osobiście jak również anonimowo przez telefon lub e-mail.

Autor: Ilona Gajda