Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusami

Przede wszystkim profilaktyka

plakat informacyjny

Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa, którego fachowcy nazwali "2019-nCoV", a media "koronawirusem z Wuhan" (od chińskiego miasta, w którym go po raz pierwszy wykryto w grudniu 2019 r.) zatacza coraz szersze kręgi. Liczba zakażonych osób, a także liczba zgonów spowodowanych przez ten patogen cały czas rośnie (w ciągu zaledwie kilku tygodni wirus dotarł już do ponad 20 krajów świata). W związku z dużym ryzykiem dalszego rozprzestrzeniania się nowego wirusa na całym świecie, w tym także w Europie, eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń.

Co robić, żeby uniknąć zakażenia koronawirusami?

• Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol (instrukcję prawidłowego mycia rąk znajdziesz m.in. na stronie GIS)
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach,
  • Nie dotykaj nieumytymi rękami oczu, nosa i ust,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,
  • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,
  • Zaszczep się przeciw grypie,
  • Unikaj dużych skupisk ludzi,
  • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.

"Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz następujące objawy: temperatura ciała powyżej 38℃, kaszel i duszność, to powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania" - czytamy w zaleceniach krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych, które opublikowała Państwowa Inspekcja Sanitarna. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych działających na terenie całego kraju znaleźć można m.in. na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Pozostałe osoby, u których pojawią się objawy przypominające grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Takich osób będzie z pewnością w najbliższych tygodniach bardzo wiele, ponieważ jesteśmy akurat w środku jesienno-zimowego sezonu grypowego.

Co wiemy o nowym koronawirusie?

• Czas wylęgania infekcji wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie widać jeszcze objawów zakażenia, lecz wirus intensywnie się namnaża i może przenosić się na kolejne osoby.
  • Wirus wywołuje zakażenia układu oddechowego, m.in. z ich najcięższą postacią, czyli zapaleniem płuc, które są trudne w leczeniu (można je leczyć tylko objawowo). Typowe objawy tej infekcji to: gorączka, kaszel i duszności, którym mogą towarzyszyć bóle mięśni lub głowy.
  • Kilka laboratoriów na świecie zdołało już zsekwencjonować nowego koronowirusa, a także opracować test pozwalający na jego szybką identyfikację. Prowadzone są też intensywne prace nad opracowaniem szczepionki.
  • Nadal nie wiadomo, skąd wywodzi się nowy wirus. Jedno z podejrzeń jest takie, że może pochodzić od węży (piszący o tym „Journal of Medical Virology” zaznacza, że są to dopiero wstępne badania). Inne hipotezy wskazują, że mógł przejść na człowieka ze szczurów, nietoperzy, borsuków albo ryb.

Szczegółowe informacje i wyjaśnienia na temat ogłoszonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)  stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (Public Health Emergency of International Concern) można znaleźć na stronie internetowej WHO, a także na stronie GIS. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wcześniej WHO podejmowała taką decyzję tylko kilka razy: z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy.

W momencie ostatniej aktualizacji powyższego tekstu (2 lutego 2020 r.) łączna liczba zanotowanych na całym świecie przypadków zakażenia nowym koronawirusem przekraczała 14 tys. (z tego ponad 300 zakończyło się śmiercią).

Autor: Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl
Źródła: