Palisz w Piecu? Sprawdź, jakie istotne zmiany wprowadza uchwała antysmogowa

Mając na celu poprawę jakości powietrza Sejmik Województwa Łódzkiego podjął następujące uchwały:

Uchwała Nr XLIV/548/17 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2017 r. poz. 4549).

Uchwała nr L/597/22 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 22 listopada 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2022 r. poz. 7058).

Uchwały wprowadzają:

1. Od 01.05.2018 r. zakaz spalania paliw najgorszej jakości:
    1. w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15% za wyjątkiem paliw o wartości opalowej nie mniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu nie większej niż 12%;
    2. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
    3. mułów i flotokoncetratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
    4. zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20 %.
  2. Nakaz wymiany kotłów pozaklasowych tzw. „kopciuchów”, których eksploatację rozpoczęto przed 01.05.2018 r., do dnia 01.01.2025 r.
  3. Nakaz wymiany kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4*, których eksploatację rozpoczęto przed 01.05.2018 r., do dnia 01.01.2028 r.
  4. Nakaz wymiany kotłów eksploatowanych w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej do dnia 01.01.2020 r.
  5. Nakaz wymiany lub dostosowania** kominków, pieców (tzw. „grzybki”, „koza”, kuchnie węglowe itp.), których eksploatację rozpoczęto przed 01.05.2018 r., do dnia 01.01.2026 r.
  6. Źródła użytkowane od01.01.2022 r. powinny spełniać określone wymagania**.
  7. Nakaz wymiany lub dostosowania** kominków, pieców eksploatowanych w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej do dnia 01.01.2022 r.

* według normy PN-EN 303-5:2012 „Kotły grzewcze, Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW, Terminologia, wymagania, badania o oznakowanie.

** zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24.04.2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

I Co to jest smog?

Smog - jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Tworzony jest przez zanieczyszczenia powietrza, takie jak: pyły oraz gazy, które pochodzą z indywidualnych źródeł ogrzewania, ośrodków przemysłowych, spalin samochodowych oraz produktów reakcji fotochemicznych ichemicznych. Powstawanie smogu związane jest również bezpośrednio z bezwietrzną pogodą oraz znaczną wilgotnością powietrza, co sprzyja kumulowaniu się zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym.

I Kto zapłaci za wymianę pieców węglowych?

Wymianę urządzeń grzewczych powinni sfinansować ich właściciele i użytkownicy. Istnieją jednak mechanizmy wsparcia finansowego, z których mieszkańcy mogą korzystać bezpośrednio lub za pośrednictwem gmin m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi.

Jakie kary mogą grozić za nieprzestrzeganie zapisów uchwały „antysmogowej”?

Zgodnie z art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska za nieprzestrzeganie przepisów uchwały „antysmogowej” może zostać nałożona kara grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł lub mandat w wysokości do 500 zł.

Autor: Angelika Gortat