Szlak „Bitwa o Pabianice 7 września 1939”

1. Park Wolności - tu, rano 7 IX 1939 roku żołnierze 15 Pułku Piechoty „Wilków” rozpoczęli walkę w obronie Pabianic.

1. Park Wolności - pomnik 15 Pułku Piechoty „Wilków” odsłonięty we wrześniu 1974 r.

1. Chechło - pomnik upamiętniający rozstrzelanie 8 IX 39 r. Janka Piechoty, harcerza z Pabianic oraz kilku mieszkańców z Klimkowizny.

1. Skrzyżowanie ulic: Łaskiej, Wiejskiej i Torowej - tu zginął, zabity przez miejscowego Niemca, ppor. Józef Salwa, który do końca bronił swojej placówki.

1. Pętla tramwajowa - obelisk upamiętniający śmierć Józefa Salwy.

1. Dworzec PKP - miejsce zaciętych walk o utrzymanie stacji i obrona pociągu z bronią stojącego na peronie.

1. Cmentarz żydowski przy ul. Jana Pawła II - żołnierze z I batalionu kpt. Mordwiłki stoczyli tu ciężki bój o utrzymanie placówki broniącej wjazdu do miasta.

1. Skrzyżowanie ulic: Łaskiej, Zamkowej, Partyzanckiej i Wspólnej, gdzie z budynku młyna dywersanci z V kolumny ostrzeliwali tyły polskiego batalionu broniącego wjazdu do miasta.

1. Cmentarz rzymsko-katolicki przy ul. Jana Kilińskiego, kwatera żołnierzy polskich poległych w obronie Pabianic.

1. Ulica Zamkowa 6, z okien tego budynku miejscowi Niemcy wieczorem 7 IX 39 r. ostrzelali polskich żołnierzy wycofujących się w kierunku Łodzi.

1. Przystanek tramwajowy Teklin, ulica Łódzka. Tu kolumna wojska polskiego dostała się w zasadzkę przygotowaną przez V kolumnę i kompanię niemiecką. W krwawym boju zginęło około 300 żołnierzy z 15 Pułku Piechoty „Wilków”.

1. W dniu 7 września 2012 r. w 72 rocznicę wydarzeń jakie miały miejsce w Teklinie, przy willi Hoffmana został odsłonięty obelisk upamiętniający bohaterską śmierć żołnierzy 15 Pułku Piechoty „Wilków” w obronie ojczyzny. To tam zakończyła się dla nich wojna.

Szlak „Bitwa o Pabianice 7 września 1939” w wersji pdf (do druku)

Opracowanie trasy i tekstu: Jolanta Łacwik - Becht
Zdjęcia: Katarzyna Golińska, Mariusz Poluchowicz