Szlak „Śladami św. Maksymiliana Kolbego po Pabianicach”
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę- Pomnik św. Maksymiliana Kolbego na placu przed kościołem św. Mateusza, odsłonięty w 50 rocznicę śmierci - 13 października 1991 roku. Pomnik projektowała art. rzeźbiarz Krystyna Fałdyga-Solska, a odlew wykonał Zbigniew Kluszak.
- Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Wawrzyńca Męczennika z lat 1583-1588 fundacji Kapituły Krakowskiej. Tutaj w 1906 roku Rajmund Kolbe, późniejszy Święty Maksymilian, przystąpił do I Komunii Świętej.
- W kruchcie głównej znajduje się tablica pamiątkowa i relief przedstawiający Ojca Maksymiliana w habicie franciszkańskim, w pozie modlitewnej, z rękami wyciągniętymi ku dwóm koronom.
- Ulica Konstantynowska 19 - dawna kamienica Zalewskich, w której mieszkała rodzina Kolbów. Mały Rajmund razem z gospodarzem sadził drzewka w ogrodzie koło domu.
- Ulica św. Maksymiliana Marii Kolbego - dawniej Złota. Na rogu (u Preissa) przez krótki czas mieszkali Kolbowie.
- Ulica św. Maksymiliana Marii Kolbego 5. Dawniej był to dom Szkopego. Przez jakiś czas rodzina Kolbe zamieszkiwała tu w małym mieszkaniu w oficynie, na poddaszu.
- Ulica gen. Kazimierza Pułaskiego 14 - dawniej Długa. Mieściła się tu męska średnia szkoła Handlowa, do której chodził Rajmund Kolbe.
- Ulica Stefana kard. Wyszyńskiego 4 - dawniej Skromna. Mieściła się tu szkoła elementarna dla dzieci robotników fabryki „Krusche Ender”. Jej uczniem przez krótki czas był Rajmund Kolbe.
- Kościół św. Maksymiliana - obraz w prezbiterium, namalowany przez artystę włoskiego. Po raz pierwszy wystawiony był w bazylice św. Piotra w Rzymie podczas beatyfikacji Ojca Maksymiliana 17 października 1971 roku.
- Tablica pamiątkowa w kruchcie kościoła św. Maksymiliana, upamiętniająca uroczystość proklamacji św. Maksymiliana Kolbego patronem miasta Pabianic.
Szlak „Śladami św. Maksymiliana Kolbego po Pabianicach” w wersji pdf (do druku)
Opracowanie trasy i tekstu: Jolanta Łacwik - Becht
Zdjęcia: Katarzyna Golińska, Mariusz Poluchowicz