Szlak „Warto zobaczyć - etap I”

Szlak rowerowy zmodyfikowany dla potrzeb spacerów i rajdów pieszych, prowadzący po wartych obejrzenia punktach miasta takich jak zabytki, miejsca rekreacji czy kultury. Trasa podzielona została na dwa etapy. Oto ETAP PIERWSZY:

Start z Parku im. Juliusza Słowackiego. Podziwianie terenów zielonych zrewitalizowanych w 2015 roku, przyległego Dworu Kapituły Krakowskiej - Muzeum Miasta Pabianic. Przejście przez Stary Rynek następnie ulicą Warszawską do Kościoła św. Floriana. Kolejno: ulicą 3 Maja i 20 Stycznia na parking przy SP 16. Mając na uwadze legendę o zakopanym w ziemi skarbie napoleońskich oficerów próbujemy go odnaleźć w obrębie wskazanego miejsca. Ulicą 20 Stycznia dochodzimy do Nawrockiego i od strony ulicy Popławskiej wchodzimy na teren obiektu MOSiR - „Lewityn”. Wychodzimy bramą główną na ulicę Bugaj i kierujemy się w stronę Roweckiego gdzie skręcamy w lewo i trafiamy na Bulwar Kruschego. Ten z kolei po zwiedzeniu opuszczamy od strony ulicy Grobelnej przechodząc nią do Lipowej. Tutaj podziwiamy dawną fabrykę Majera Barucha. Idąc wzdłuż Lipowej dochodzimy do ulicy Zamkowej. Tam skręcamy w lewo by dotrzeć do kościoła ewangelicko-augsburskiego. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i kierujemy się w prawo. Przed nami „Pałac Przemysłowca” rodziny Enderów oraz biurowiec rodziny Krusche z 1865 r. Wracamy do Parku Słowackiego – miejsca startu. Cała trasa I etapu „Warto zobaczyć” liczy 6,5 km. Życzę miłego spaceru i zapraszam na facebookowy fanpage:

Pabianice Turystycznie

1. Dwór Kapituły Krakowskiej wybudowany w latach 1566-1571 i budynek dawnej szkoły – dziś Muzeum Miasta Pabianic oraz przyległy Park im. Juliusza Słowackiego

Dwór Kapituły Krakowskiej Muzeum Miasta Pabianic Park im. Juliusza Słowackiego

1. Kościół św. Floriana Męczennika wybudowany w latach 1899-1905

Kościół św. Floriana Męczennika Kościół św. Floriana Męczennika Kościół św. Floriana Męczennika

1. Legenda o skarbie przy 20 Stycznia (okolice parkingu przy SP nr 16)

Skarb Napoleońskich oficerów

Dwaj francuscy oficerowie podczas haniebnego odwrotu spod Moskwy, schorowani i zmęczeni zakopali w ziemi skarby, zdobyte podczas wojny. Legenda głosi, że do dziś leżą one zakopane gdzieś na pagórku przy dawnej ul. Leśnej, obecnie 20 Stycznia. Tam Też znajduje się ich mogiła.

1. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Lewityn”

„Lewityn” „Lewityn” „Lewityn”

1. Bulwar im. Feliksa Kruschego

Bulwar im. Feliksa Kruschego Bulwar im. Feliksa Kruschego Bulwar im. Feliksa Kruschego