Szlak „Warto zobaczyć - etap II”

Szlak rowerowy zmodyfikowany dla potrzeb spacerów i rajdów pieszych, prowadzący po wartych obejrzenia punktach miasta takich jak zabytki, miejsca rekreacji czy kultury. Trasa podzielona została na dwa etapy. Oto ETAP DRUGI:

Start z placu przed Urzędem Miejskim przy ul. Zamkowej 16 od strony SDH „Trzy Korony”. Przejście na drugą stronę ulicy w pobliże dawnych domów tkaczy - Zamkowa 21 i Zamkowa 23. Dalej ulicą św. Jana pod numer 20 do zrekonstruowanego Domu Tkacza, w którym obecnie znajduje się restauracja. Następnie ulicą Partyzancką w Żeromskiego aż do numeru 20, gdzie znajduje się dawny szpital Oskara Kindlera. Skręcamy w ulicę Zamkową i tuż za skrzyżowaniem znajduje się Kościół Najświętszej Marii Panny Różańcowej (możemy przemaszerować bezpośrednio z ulicy Żeromskiego wychodząc na plac kościelny od lewej jego strony). Przy kościele przechodzimy na drugą stronę ulicy by po kilku minutach znaleźć się w uroczym miejscu jakim jest ogródek Jordanowski położony pomiędzy ulicami Zieloną i Pomorską. Następnie ulicą Łaską docieramy do Dwora PKP, a stąd do Parku Wolności rozpoczynając jego zwiedzanie od alejki, przy której znajduje się pomnik bohaterskich żołnierzy 15 Pułku Piechoty Wilków. Z parku wychodzimy na ulicę Stanisława Moniuszki, skręcamy w lewo w ulicę Wiejską, a następnie idąc ulicą Jana Pawła II docieramy do cmentarza żydowskiego (Kirkut) . Tam (o ile uda nam się zdobyć klucze) odnajdujemy macewę Majera Barucha, którego dawną fabrykę podziwialiśmy w pierwszym etapie naszej trasy. Ulicą Jana Pawła II docieramy do Targowej, następnie skręcamy w Orlą i dochodzimy do ulicy gen. Stefana „Grota” Roweckiego by po chwili skręcając w Ewangelicką znaleźć się u bram cmentarza ewangelicko- augsburskiego z piękną kaplicą grobowa rodziny Kindlerów (tuż przed wejściem po lewej stronie) znanych nam również z pierwszego etapu. Z cmentarza wracamy do miejsca startu. Cała trasa II etapu „Warto zobaczyć” liczy 9 kilometrów. Życzę miłego spaceru i zapraszam na Facebookowy - fanpage:

Pabianice Turystycznie

1. Start – plac przed Urzędem Miejskim w Pabianicach ul. Zamkowa 16

Plac przed Urzędem Miejskim Budynek Urzędu Miejskiego w Pabianicach Budynek Urzędu Miejskiego w Pabianicach

1. Domy tkaczy wzniesione w latach 1833-1836 przez Beniamina i Augusta Kruschów

Domy tkaczy Domy tkaczy Domy tkaczy

1. Dom mieszkalny tzw. „Dom Tkacza”, wybudowany w stylu łużyckim w 2 ćw. XIX w., dziś – restauracja

Dom Tkacza Dom Tkacza Dom Tkacza

1. Dawny szpital Oskara Kindlera

Dawny szpital Oskara Kindlera Dawny szpital Oskara Kindlera Dawny szpital Oskara Kindlera

1. Kościół Najświętszej Marii Panny Różańcowej wybudowany w latach 1898-1908 na potrzeby robotników pabianickich fabryk

Kościół Najświętszej Marii Panny Różańcowej Kościół Najświętszej Marii Panny Różańcowej Kościół Najświętszej Marii Panny Różańcowej

1. Ogródek Jordanowski

Ogródek Jordanowski Ogródek Jordanowski Ogródek Jordanowski

1. Budynek dworcowy wzniesiony w 1900 r. (odnowiony w 2005 r.), typowy przykład architektury kolejowej carskiej Rosji

Budynek dworcowy Budynek dworcowy Budynek dworcowy

1. Pomnik bohaterskich żołnierzy 15 Pułku Piechoty Wilków - obrońców Pabianic przed hitlerowcami, projektu Antoniego Białasa w Parku Wolności

Pomnik bohaterskich żołnierzy 15 Pułku Piechoty Wilków Pomnik bohaterskich żołnierzy 15 Pułku Piechoty Wilków Pomnik bohaterskich żołnierzy 15 Pułku Piechoty Wilków

1. Cmentarz żydowski założony w połowie XIX w., położony na południowo–zachodnim skraju miasta

Cmentarz żydowski Cmentarz żydowski Cmentarz żydowski

1. Cmentarz ewangelicko-augsburski z pierwszej połowy XVIII w. z kaplicą wpisaną do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Łódzkiego pod nr A/375 z dnia 16.12.1998 r.

Cmentarz ewangelicko-augsburski Cmentarz ewangelicko-augsburski Cmentarz ewangelicko-augsburski

Szlak „Warto zobaczyć - etap II”

Szlak „Warto zobaczyć - etap II” wersja PDF (do druku)

Opracowanie trasy i tekstu: Mariusz Poluchowicz