Rozpoczęcie prac nad „Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Pabianic na lata 2024-2038”

Prezydent Miasta Pabianic w grudniu 2023 roku rozpoczął prace przygotowawcze mające na celu opracowanie „Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Pabianic na lata 2024-2038”.

widok z piętra na główną ulicę, po bokach budynki, na środku jezdnia z torami tramwajowymi

Cały proces zmierzający do powstania Programu trwa kilkanaście miesięcy i dzieli się na 2 zasadnicze etapy:

Etap I: Wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta (w tym pozyskanie i analiza danych dotyczących zjawisk kryzysowych oraz opracowanie Diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji);

Etap II: Prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji (w tym diagnoza pogłębiona, wizja lokalna, warsztaty z interesariuszami, nabór przedsięwzięć rewitalizacyjnych).

Zarówno na etapie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i rewitalizacji, jak i na etapie projektu Gminnego Programu Rewitalizacji oraz uchwały o zasadach wyznaczania i funkcjonowania Komitetu Rewitalizacji, prowadzone będą konsultacje społeczne w trzech różnych formach (zbieranie uwag na formularzu w wersji papierowej i elektronicznej, ankieta oraz spotkanie konsultacyjne online). Informacje o rozpoczęciu każdych z czekających nas konsultacji, będą przekazywane mieszkańcom w różnorodnych formach, aby umożliwić wzięcie w nich udziału.

Ważne znaczenie w procesie rewitalizacji i jej programowania ma partycypacja społeczna. W pierwszym etapie prac poprosimy Państwa o wzięcie udziału w badaniu ankietowym, którego wyniki pozwolą wskazać przyczyny degradacji obszarów znajdujących się w kryzysie. W drugim etapie prac zaprosimy Państwa na warsztaty rewitalizacyjne oraz do naboru przedsięwzięć rewitalizacyjnych – będzie moment na to, aby opracować i przekazać nam fiszki projektowe, które zostaną wzięte pod uwagę przy formułowaniu zapisów Programu.

Krótkie wprowadzenie do tematu rewitalizacji wraz z wyszczególnieniem czekających nas działań, znajduje się w załączniku: Informacja o rozpoczęciu prac nad programem rewitalizacji Pabianic (PDF, 1 MB)

Zachęcamy do śledzenia postępów prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji oraz do zaangażowania podczas konsultacji społecznych.

Autor: Wielkopolska Akademia Nauki i Rozwoju