18 hybrydowych solarisów

Fundusze Europejskie Program Regionalny, promuje łódzkie, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Pabianice kupiły 18 hybrydowych autobusów dla komunikacji miejskiej od firmy Solaris Bus&Coach SA. Umowa o wartości 33 mln 874 tys. zł została podpisana dzisiaj (18 stycznia) w Urzędzie Miejskim w Pabianicach. Strony reprezentowali prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz i skarbnik miasta Anna Łosiak oraz Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży działu krajowego Solaris Bus&Coach SA.

Zamówione autobusy będą miały napęd hybrydowy łączący silnik elektryczny i spalinowy, spełniający najwyższą normę emisji spalin Euro 6. Dzięki temu zmniejszy się zużycie paliwa. Zostaną wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, biletomat na kartę płatniczą oraz wewnętrzny i zewnętrzny system zapowiedzi (przystanków, numeru linii i kierunku). Pasażerowie skorzystają z ładowarek USB oraz bezpłatnego internetu. Dla bezpieczeństwa zamontowane zostaną po cztery kamery wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych będzie platforma ułatwiającą wjazd na wózkach oraz dodatkowo m.in. przyciski sygnalizacyjne (np. Stop i Drzwi) opisane alfabetem Braille’a. W autobusach będzie minimum 80 miejsc ogółem, w tym ponad 8 siedzących dostępnych z niskiej podłogi. Zgodnie z umową pierwszych 10 hybrydowych autobusów pojawi się w Pabianicach pod koniec 2018 roku, 8 kolejnych do końca maja 2019 roku. Zastąpią przede wszystkim 22-letnie MAN-y będące w taborze Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Ogłoszenie przetargu  poprzedził dialog techniczny z trzema producentami autobusów.

Zakup 18 autobusów hybrydowych to najważniejsza część projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”, na który miasto pozyskało 48 mln zł dofinansowania unijnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wartość projektu ogółem wynosi 70,5 mln zł. Inne elementy projektu to budowa dworca autobusowego na pętli Waltera-Jankego, budowa nowej krańcówki dla autobusów na ul. Podmiejskiej, modernizacja zajezdni autobusowej przy ul. Lutomierskiej, montaż inteligentnego systemu transportowego (tablice informacji pasażerskiej i monitoring wizyjny na przystankach), zakup i montaż biletomatów stacjonarnych i mobilnych. Powstanie również ponad 14 km dróg dla rowerów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zakończenie realizacji projektu przewidywane jest na I kwartał 2020 roku.

Nowe autobusy w liczbach:

• 23.409.000 zł – to wartość dofinansowania unijnego na zakup autobusów,
  • 12 metrów – to długość każdego z autobusów,
  • ponad 8 tysięcy – tyle na świecie jeździ autobusów z napędem hybrydowym BAE Systems.

podpisywanie umowy

od lewej Andrzej Sienkiewicz, Grzegorz Mackiewicz