Zmiana przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów

Informujemy, że w wyniku nowelizacji ustawy o ochronie przyrody zmianie uległy niektóre przepisy dotyczące usuwania drzew i krzewów.

Od 1 stycznia 2017 r. nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie:

• drzew lub krzewów rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, pod warunkiem, że ich usunięcie nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

• drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowych do użytkowania rolniczego;

• drzew których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

• 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

• 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;

• krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2.

Zezwolenie nadal jest wymagane m.in. dla:

• rolników (z wyjątkiem usuwania drzew lub krzewów niezwiązanych z prowadzoną działalnością w branży rolniczej),

• spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych,

• podmiotów gospodarczych i osób prawnych,

Zmianie uległ również sposób ustalania opłat za usunięcie drzew i krzewów. Według nowych przepisów, opłatę za usunięcie drzewa ustala się mnożąc liczbę centymetrów obwodu drzewa na wysokości 130 cm przez stawkę opłaty. Natomiast opłatę za usunięcie krzewu - mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami przez stawkę opłaty.

Maksymalna wysokość stawki opłaty za usunięcie drzewa nie może przekroczyć 500 zł/1cm obwodu na wysokości 130 cm, a za usunięcie krzewu: 200zł/1m2.

Nowe brzmienie uzyskał również art. 88 ust. 1 ustawy, stanowiący o wysokości kary administracyjnej za nielegalną wycinkę drzew lub krzewów. Od 1 stycznia 2017 roku administracyjną karę pieniężną ustalać się będzie w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. W przypadku, w którym usunięcie drzewa lub krzewu jest zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty, administracyjną karę pieniężną ustala się w wysokości opłaty, która byłaby naliczona, gdyby takiego zwolnienia nie było.

Autor: Agata Turza