II ETAP NABORU WNIOSKÓW

Sięgnij po dopłatę na wymianę kopciucha! II etap naboru wniosków

W dniach 4 – 17 września odbędzie się drugi nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych i zakupu w ich miejsce ekologicznych systemów ogrzewania.

O dotację mogą starać się właściciele lokali mieszkalnych lub budynków jednorodzinnych, która wyniesie:

• do 3 tys. zł przy wymianie kopciucha na  pompę ciepła typu powietrze/powietrze, kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie, kocioł na pellet o podwyższonym standardzie lub piec na pellet
  • do 5 tys. zł przy wymianie na kocioł gazowy kondensacyjny lub ogrzewanie elektryczne
  • do 7 tys. zł  przy wymianie na gruntową pompę ciepła, pompę ciepła typu powietrze/woda lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

plakat informacyjny

Pieniądze można otrzymać na wydatki związane z zakupem nowego źródła ciepła, niezbędne projekty i dokumentacje, demontaż palenisk/kotłów, wykonanie lub modernizację wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż wkładu kominowego oraz opłaty przyłączeniowe do sieci gazowej lub miejskiej sieci ciepłowniczej.

Ważne, żeby zakończyć i rozliczyć inwestycję do 15 listopada 2024 r.

Żeby było jeszcze taniej, dotację z programu miejskiego można połączyć z krajowymi  programami „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie” (np. jako wkład własny) i uzyskać wsparcie nawet do 100 % kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Jednocześnie przypominamy, że formalności można załatwić w Urzędzie Miejskim, w Referacie Programów Priorytetowych przy ul. św. Jana 4, pok. 25, tel. 42 22 54 625 lub 509 309 848. Przyjmuje on wnioski o dotację na wymianę kopciuchów z budżetu miasta Pabianic (dopłata od 3 do 7 tys. zł zależnie od źródła ciepła) oraz programów „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”.

W przypadku wymiany węglowego źródła ciepła na gazowy kocioł kondensacyjny, należy pamiętać o złożeniu wniosku do Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Pabianicach przy ul. Partyzanckiej 110 o określeniu warunków przyłączenia do sieci gazowej  wraz z mapą zasadniczą, na której należy wskazać lokalizację szafki gazowej. Wnioski do pobrania również w Referacie Programów Priorytetowych, przy ul. św. Jana 4.

Zgodnie z uchwałą antysmogową województwa łódzkiego kotły na paliwo stałe pozaklasowe, czyli tzw. „kopciuchy”  trzeba wymienić do 1 stycznia 2025 r.

Zarządzenie nr 315/2024/P w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o udzielanie dotacji z budżetu Miasta Pabianic na wymianę źródeł ciepła

Wniosek o udzielenie dotacji na wymianę węglowych źródeł ciepła (PDF, 215 KB)

Wniosek o udzielenie dotacji na wymianę węglowych źródeł ciepła (DOC, 125 KB)

Wniosek o rozliczenie dotacji (PDF, 199 KB)