Projekt „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach"

Fundusze Europejskie Program Regionalny, promuje łódzkie, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt pn. „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach” realizowany przez Miasto Pabianice jest współfinansowany prze Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020, III Oś priorytetowa: Transport.

Głównym celem projektu jest zrównoważenie miejskiego i aglomeracyjnego systemu transportowego poprzez stworzenie warunków do zwiększenia liczby podróży transportem zbiorowym oraz systematyczny i efektywny rozwój układu drogowego. Wzrost liczby pasażerów transportu publicznego będzie wynikiem stworzenia możliwości pozostawienia rowerów na B&R i skorzystania z transportu publicznego.

Zakres projektu obejmuje realizację następujących zadań:

• w ramach prac przygotowawczych dokumentację projektową,

• w ramach robót budowlanych:

• modernizację stacji obsługi pojazdów w zajezdni autobusowej przy ul. Lutomierskiej,

• przebudowę pomieszczenia w zajezdni autobusowej na potrzeby dyspozytorni ITS wraz z budową serwerowni ITS,

• budowę dworca autobusowego na pętli Waltera-Jankego,

• dostosowanie wybranych peronów przystankowych do potrzeb osób niepełnosprawnych,

• budowę nowej krańcówki dla autobusów przy ul. Podmiejskiej 65E,

• budowę 14,6 km nowych dróg dla rowerów .

• w ramach dostaw/usług:

• zakup 18 autobusów niskoemisyjnych o napędzie hybrydowym,

• zakup i instalacja 23 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej,

• zakup i montaż systemu monitoringu wizyjnego,

• zakup i montaż biletomatów stacjonarnych oraz mobilnych,

• stworzenie nowej wersji portalu KomunikacjaPabianice.pl,

• zakup i montaż słupków przystankowych o podwyższonym standardzie,

• zakup i montaż wiat przystankowych i ławek,

• zakup i montaż wiat rowerowych bike&ride

• montaż elementów towarzyszących drogom rowerowym (stojaki, podpórki, separatory),

• zarządzanie i promocja projektu.

Okres realizacji projektu: od 1.09.2017 do 30.09.2022

Realizacja projektu przyczyni się do rozwoju w mieście Pabianice sprawnego i bezpiecznego systemu publicznego transportu zbiorowego o wysokiej jakości świadczonych usług, spełniającego standardy unijne w zakresie ochrony środowiska, konkurencyjnego względem transportu indywidualnego, realizacja projektu wpłynie także na integrację wewnętrzną i dostępność komunikacyjną miasta Pabianice oraz jego obszarów funkcjonalnych, co przyczyni się do mobilności zawodowej i przestrzennej mieszkańców oraz poprawy dostępu do rynku pracy, edukacji i usług społecznych.

Całkowita wartość projektu:  81.497.326,81 zł

Wartość dofinansowania: 57.221.092,19 zł

plakat informacyjny - szczegóły w tekście powyżej

Aktualności:

Autor: Marcin Chmielewski